Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Elektrik kesintileri çiftçiyi mağdur etti
Elektrik kesintisi nedeniyle vaktinde sulama yapamayan vatandaşlar ürünlerinde zarara uğradı. Mihalıççık Ziraat Odası Başkan Vekili Mehmet Gür, Yunusemre beldesi başta olmak üzere tarım sulaması yapılan köylerde borçlar nedeniyle elektrikleri kesen Osmangazi Elektrik Dağıtım (OEDAŞ) yetkililerine tepki gösterdi.

Başta Yunusemre beldesi ve Mihalıççık ilçesinde buğday, pancar, soğan başta olmak üzere pek çok ürün yetiştiğini belirten Gür, ekilen tarım ürünlerinin en çok suya ihtiyaç duyduğu dönemde sık sık kesilen elektriklerin çiftçileri perişan ettiğini söyledi. Zamanında sulama yapılamaması nedeniyle ürün kaybının meydana geldiğini belirten Gür, "Tarımla uğraşan çiftçimiz ekmek ve üretmek zorunda. Kaldı ki çiftçi düzenli para alamıyor. Düzenli geliri ve maaşı yok. Yetiştirdiği buğday parasını 2 ayda, soğan parasını 3 ayda, pancar parasını ise 6 ayda alıyor. Mihalıççık çiftçisi bugüne kadar devlete karşı borcunu gecikmeli de olsa faizi ile ödemiş. Kaçak kullanımdan uzak durmuştur." diye konuştu.

OEDAŞ görevlilerinin, 1 aylık borçtan dolayı bölgelerindeki tarımsal sulama amaçlı kullanılan tesislerin elektriğini keserek bir nevi üretimi engellediğini ileri süren Gür, şöyle dedi: "Daha da fazlası abonelikleri iptal ediyor. Açma kapama ve yeni abone parası istiyor. Çiftçi, OEDAŞ yetkililerin ulaşamıyor, muhatap bulamıyor. Çiftçi elindeki avucundakini yatırıma dönüştürmüş, istihdam oluşturmuş durumda. OEDAŞ ne yapmak istiyor anlamış değiliz."

Çiftçiler ve bölge ekonomisi açısından büyük önem taşıyan konunun acilen çözüme kavuşması gerektiğini kaydeden Gür, başta OEDAŞ yetkilileri olmak üzere Eskişehir milletvekillerinden bu sıkıntının çözüme kavuşturmasını talep ettiklerini ifade etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı