Öne Çıkanlar çiftlik bank çiftçi Üretici tarım mustafa kemal paşa

Bu haber kez okundu.

Erzurum'da 5 bin çiftçi organik tarım sertifikası aldı
Erzurum'da 5 bin çiftçi organik tarım sertifikası aldı. Sertifikalı çiftçilerin organik ürünleri sayesinde daha fazla kazanç elde edeceği bildirildi.

Erzurumlu çiftçi organik tarıma umut bağladı. Tarımsal Üreticiler Birliği'ne bağlı 5 bin çiftçi, arazilerinde ve ürünlerinde organik kontrol yaptırdı. Organik ürün sertifikası alan çiftçilerin sayısının ise her geçen gün arttığı belirtildi. Doğu Anadolu Tarımsal Üreticiler Birliği (DATÜB) Başkanı Nazmi Ilıcalı, 6 farklı sertifikasyon şirketi tarafından Erzurumlu çiftçilere organik tarım sertifikası verildiğini söyledi. 40 bin dekar alanda 15 kişilik uzman ekibin bir ay boyunca toprak ve ürünlerden numune alarak kimyasal kontrol yaptığını ifade etti. Yapılan denetimlerde bölge çiftçisinin toprağının ve ürünün doğal ve sağlıklı çıktığını belirten Ilıcalı, "Bölge çiftçisi fakir, doğal gübre kullandığı için topraklarımız ve ürünlerimiz temiz. Ayrıca yılın önemli bir kısmını soğuk ve kar altında geçiren Erzurum topraklarında kımıl gibi zararlıların bulunmaması organik tarım adına önemli bir fırsat." dedi.

'ORGANİK BUĞDAYIMIZI İHRAÇ EDECEĞİZ'

DATÜB Başkanı Ilıcalı, bölgedeki organik buğday üreten çiftçilerin ürünün hasat döneminde ihraç edileceğini dile getirdi. Ilıcalı, yabancı bir firma ile sözleşme imzaladıklarını ve organik buğdayı Avrupa Birliği üyesi bir ülkeye ihraç edeceklerine dikkat çekti.

Organik buğdayın bölge çiftçisi adına önemli bir gelir kaynağı olduğuna vurgu yapan Nazmi Ilıcalı, "Erzurum'un organik buğdayını Avrupa'ya ihraç edeceğiz. İlgili ülke firmasıyla görüşmelerimizi tamamladık. Çiftçimizin bütün organik buğdayını alıp satacağız. Bu sayede ülkemize, şehrimize ve bölge çiftçimizin cebine önemli miktarda para girmiş olacak. Organik tarımla birlikte tersine göç başlayacak." diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı