Öne Çıkanlar kapanış fiyatı hayvancılık ağaç budaması papaz erik fidanı tohum desteklemesi

Bu haber kez okundu.

ESK, küçükbaş hayvan yetiştiricileri ile anlaştı
Küçükbaş hayvan potansiyelini tüketime dönüştürmeyi hedefleyen Et ve Süt Kurumu (ESK), Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) ile sözleşmeli yetiştiricilik protokolü imzaladı.

Protokol anlaşmasına ESK Genel Müdürü Kasım Piral ile TÜDKİYEB Genel Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan katıldı. Protokol sonrası konuşma yapan Kasım Piral, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın küçükbaş hayvancılığa sağladığı desteklerle birlikte, küçükbaş hayvancılığın son yıllarda önemli bir atılım içerisine girdiğini söyledi.

Türkiye’nin önemli oranda küçükbaş hayvan potansiyeline sahip olduğunu belirten Piral, “Kamu kurumları, birlikler, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğini önemsiyoruz.” dedi.

“BAKANLIK ÖNEMLİ BİR ATILIM İÇİNDE”

Piral, küçükbaş hayvan potansiyelinin tüketime dönüşmesi için kamu kurumları, birlikler, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları işbirliğini önemsediklerine dikkat çekerek “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının küçükbaş hayvancılığa sağladığı desteklerle birlikte, küçükbaş kırmızı et üretiminin son yıllarda önemli bir atılım içerisine girdik.” açıklamasında bulundu.

Piral, konuşmasına şöyle devam etti:

“Toplumun beslenme alışkanlıkları değiştikçe, koyun kuzu etine olan ilgi zaman içerisinde azalmıştır. Oysa sağlıklı nesiller yetiştirmek için özellikle okul çağı çocuklarımızın beslenme alışkanlıklarını değiştirmemiz ve yeterli düzeyde hayvansal protein almasını sağlamamız gerekiyor. Et ve Süt Kurumu olarak toplumumuzun hayvansal protein ihtiyacının karşılanması yönünde küçükbaş hayvancılığı bir çıkış noktası olarak görüyoruz. Beslenmede dana ve sığır etinin yanında, zengin protein kaynağı olan koyun, keçi ve kuzu etinin de tüketilmesi için küçükbaş hayvan üreticilerimize yeni pazarlar oluşturuyoruz.”

“YETİŞTİRİCİLER DURUMDAN MEMNUN”

TÜDKİYEB Genel Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan ise yetiştiricilerin küçükbaş hayvanlarını pazarlama noktasında zaman zaman sıkıntılar yaşadığını belirterek, bu sıkıntıların aşılması kapsamında hazırlanan protokolü önemsediklerini aktardı. Yetiştiriciler adına büyük memnuniyet duyduklarını ifade eden Ayhan, “Damızlık dışı anaç koyun ve keçilerin hak ettiği değerden Et ve Süt Kurumuna pazarlanacak olmasının yetiştiriciler açısından önemli.” dedi.

ESK Genel Müdürü Kasım Piral ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan’ın imzaladığı Küçükbaş Hayvan Tedarik Protokolü ile yetiştiriciler bağlı bulundukları birlikler üzerinden ESK ile satış sözleşmesi imzalayacağının ve sözleşmeli alımla birlikte, yetiştiricilere fiyat ve pazar garantisi sunulurken, 60 kuruşa kadar ilave alım bedeli ödenmiş olacağının bilgisi verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı