Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

 Et fiyatları ‘tüp danalarla’ düşecek
Avustralyalı Wellard şirketinin ortaklarından Yüksek Ziraat Mühendisi Sinan Öğün, embriyon transferi ve suni tohumlama yöntemleri ile damızlık üretimini artırmak için çalıştıklarını söyledi. Öğün, Zirve Üniversitesi bünyesinde kurulan Ortadoğu Sürdürülebilir Hayvancılık, Biyoteknoloji ve Agro Ekoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne (ZUHAM) kaliteli hayvan sağlayacaklarını belirtti.

Özel ekip gelecek
Genetiği muhafaza ederek senede bir doğum yaptırmanın bir ırkı artırmak için kullanılan bir yöntem olduğunu ancak embriyon transfer yöntemiyle hızlı üretimin söz konusu olabileceğini anlatan Öğün Avustralya’nın hayvancılıkta önemli deneyime sahip olduğuna işaret etti. Sinan Öğün, “Oradan ekip getirerek embriyon transfer sistemini uygulayacağız. Bu merkeze çok yüksek kaliteye sahip olan hem sütçü hem besi ırklarının düvelerini getirip onların embriyonlarını buradaki yerel ırklara transfer etmeyi düşünüyoruz. 100 damızlık düve, koyun, keçiden alınacak embriyon ile 2 bin 400 damızlık elde etmek mümkün. Benzer çalışmalar yurt dışında yapıldı. Tüp bebek olarak adlandırabileceğimiz bu yöntemi Türkiye’de de uygulayacağız. İlk sene 30 bin, ikinci sene 120 bin, üçüncü senedeç 300 bin hayvan elde etmeyi amaçlıyoruz.”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,