Öne Çıkanlar new york borsası çiftlik bank tarım çiftçi tarım ve orman bakan yardımcısı

Bu haber kez okundu.

Ette 'Ramazan oyunu' iddiası
Ramazan ayının yaklaşmasıyla kırmızı et fiyatlarında zam endişesi yaşanmaya başladı. Et üreticileri, piyasada kesecek hayvan bulunmadığı için Ramazan ayında fiyat artışının kaçınılmaz olacağına dikkat çekiyor.

Bursa’nın önde gelen kırmızı et üreticilerinden CA-Aset’in Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Aydın, sektörü elinde tutan 5 -6 büyük firmanın her Ramazan ayında aynı taktiği uyguladığını ve vatandaşa yüksek fiyatlardan et satabilmek için hayvanları piyasadan topladıklarını iddia etti. Şu anda dananın kilosunu 20 TL’ye almak için uğraştıklarını ancak piyasada hayvan bulamadıklarını kaydeden Cavit Aydın, "Özellikle Ramazan ayı için ithalatın önünün mutlaka açılmasını istiyoruz. Bugün olabiliyorsa bugün hayvan ithal etmek gerekiyor. Çünkü bazı firmalar böylesi önemli zamanlarda fırsatçılık yapıyorlar. Şu an dananın kilosunu 20 TL’ye almayı istiyoruz ama alamıyoruz. Şimdi 1 TL yukarısını düşünüyorlar. Eğer ithal et Ramazan'da Türkiye'ye gelmezse, vatandaş 30 TL’ye kıyma alacak. Tabi bu rakamlar Anadolu illeri için geçerli. Etin kilosu İstanbul’da 40 TL’ye ulaşır." dedi.

Türkiye’de et sektörünün yeniden ele alınması gerektiğine işaret eden Aydın, hayvan besleyenlerin yem maliyetleri nedeniyle sıkıntılı günler yaşadığını, bu sıkıntılarını da satışlarda fiyatlara yansıttığını belirtti. Toptancıların her gün farklı et fiyatları ile boğuşmak zorunda kaldığını vurgulayan Aydın, şunları söyledi: "Hayvanı besleyen dertli, hayvanı toptan alan dertli, hayvanı sattığı işletme dertli. Durum böyle olunca vatandaşımız da etini sofraya getirene kadar zam üstüne zam görmek zorunda kalıyor. Buradan başta Sayın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanımız olmak üzere tüm yetkililere sesleniyoruz. Lütfen bu sektörün sorunlarına kulak verin. Gerekirse et alış ve satış fiyatlarına bir standart getirin. Herkes kaça alıp kaça satacağını bilsin. Kimse kafasına göre oyun oynayamasın."

'FIRSATÇILARA PRİM VERİLMESİN'

Sektörde gerekli kontrol mekanizmalarının düzgün işletilememesinden kaynaklı bir başıboşluk olduğunu öne süren Aydın, büyük firmaların kendi kafalarına göre fiyat politikası belirlediklerini savundu. Bu firmaların hayvanları ucuz dönemlerinde topladıklarını iddia eden Aydın, şöyle devam etti: "Şimdi öyle bir döneme girdik ki okullar tatil oldu. Yaz sezonu açıldı. Ramazan ayına da giriyoruz. Tabi bu döneme kadar hayvan sıkıntımız olmadıysa bile bu fırsatçılar yüzünden artık hayvan sıkıntımız baş gösterecektir. İşte bu yüzden halkımızın uyanık olması gerekiyor. Et fiyatlarındaki yükselişe karşı dur demeleri gerekiyor. Dünyanın herhangi bir yerinde 30 TL’ye kıyma satışı yapamazsınız. Ancak Türkiye’de maalesef bunun gerçekleşmesine çok az kaldı."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı