Öne Çıkanlar çiftlik bank Üretici eğitim new york borsası Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Eylül ihracatı yüzde 6.5 artışla 13 milyar 294 milyon dolara çıktı
Eylül ayında ihracat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 artışla 13 milyar 294 milyon dolara çıktı. Yaşanan artışla Cumhuriyet tarihinin Eylül ayı rekoru kırıldı. İlk 9 ayda ihracat, yüzde 5.7 artışla 118 milyar 225 milyon dolara, son 12 aylık ihracat ise yüzde 4.2 artışla 157 milyar 654 milyon dolara yükseldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Eylül ayı ihracat rakamları, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de katılımıyla Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi tarafından açıklandı. Büyükekşi, “Eylül ayında en fazla ihracatı 1 milyar 959 milyon 784 bin dolarla otomotiv sektörü gerçekleştirdi. Hazır Giyim ve Konfeksiyon sektörü 1 milyar 669 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada yer alırken, bunu 1 milyar 517 milyon dolarlık ihracat ile Kimyevi Maddeler sektörü takip etti. Bu dönemde en fazla ihracat artışını yüzde 99 ile Mücevher, yüzde 92 ile Tütün, yüzde 40 ile Savunma ve Havacılık Sanayii ve yüzde 28,3 ile Yaş Meyve ve Sebze sektörü yakaladı.” dedi.

Aynı dönemde en fazla ihracat yapılan 5 ülkenin sırasıyla Almanya, Birleşik Krallık (İngiltere), Irak, ABD ve İtalya olduğunu ifade eden Büyükekşi, "İhracat, Almanya'ya yüzde 12,9, ABD'ye yüzde 38,0, İtalya'ya yüzde 4,4 artarken, Birleşik Krallık'a yapılan ihracat yüzde 0,3 ve Irak'a yapılan ihracat yüzde 13,5 geriledi. En fazla ihracat yaptığımız 30 ülke arasında, en yüksek ihracat artışını İran’a yaptık. Yüzde 119 İran’a ihracatımız arttı. İran’ın arkasından Mısır’a ihracatımız yüzde 94, Suriye’ye ihracatımız yüzde 90 artış gösterdi. Eylül ayında ihracat artışında öne çıkan ülkeler şöyle gerçekleşti; Malta’ya ihracatımız yüzde 150, Singapur’a yüzde 108, Peru’ya yüzde 93, Umman’a yüzde 91, Hindistan’a ise yüzde 64 ihracat artışı yakaladık. AB’ye ihracatımız yüzde 8 artarken, Ortadoğu’ya yüzde 6, Afrika’ya yüzde 15 ihracatımızı artırdık. İhracatın en fazla artıran ilimiz yüzde 49 ile Hatay oldu. Hatay’ı yüzde 13 artış ile Gaziantep, yüzde 9 ile İstanbul takip etti.” diye ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı