Öne Çıkanlar tarım jakaranda fidesi vairo badem çeşidi oya ağacı fidanı dr ahu pakdemirli

Bu haber kez okundu.

EZZİB ile Zeytincilik Araştırma İstasyonu güçlerini birleştirdi
Türkiye’nin yakın gelecekte dünya ikinciliğini hedeflediği zeytincilik sektöründe, Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği (EZZİB) ile Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, sektörel çalışmalarda işbirliği yapacak. EZZİB Başkanlığı’na seçildikten sonra başta Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Kooperatifleri Birliği, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi, Ayvalık Ticaret Odası, Aydın Ticaret Borsası ve Akhisar Ticaret Borsası başta olmak üzere zeytincilik sektöründeki kurumlarla işbirliğini arttırma çabası içinde olan Gürkan Renklidağ, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Türkiye’nin, zeytincilik sektörüne 2000 yılından sonra büyük yatırım yaptığını ve zeytin ağacı sayısını 90 milyondan 170 milyona çıkardığını belirten Renklidağ, sofralık zeytin üretiminde dünya birinciliğini, zeytinyağı üretiminde dünya ikinciliğini hedeflediklerini, bu hedefe ulaşmada ar-ge ve fidan üretimi konularında yoğun çalışmalar yapan Zeytincilik Araştırma İstasyonu’nu çok önemsediklerini kaydetti. Türkiye'nin zeytincilik sektöründe bundan sonraki süreçte yapacağı yatırımlarda sertifikalı ve doğru zeytin çeşidi üretiminin büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Renklidağ, “Zeytin fidanı yetiştiricilerine virüs, hastalık ve zararlılardan ari özel seralarda damızlık parseller oluşturan Zeytincilik Araştırma İstasyonu’nun çalışmaları, zeytinyağı tadım panelist grubunun etkinlikleri, sektörün talep ettiği, özellikle sofralık zeytin çeşitlerinin ekonomiye kazandırılması ve Türkiye’nin zeytincilik sektöründeki hedeflere ulaşmasında anahtar rol üstlenecek. Zeytincilik Araştırma İstasyonu’nun sektör için yürüttüğü başarılı çalışmalara desteğimiz bundan sonraki süreçte de devam edecek.” şeklinde konuştu.

Zeytincilik Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Ünal Kaya ise çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sertifikalı zeytin fidanı üretimi, dünya zeytin koleksiyonunun kurulması ve yönetimi, Türkiye’de sofralık zeytin tadım panelisti eğitimi hakkında EZZİB Yönetim Kurulu’nu bilgilendirdi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,