Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Ferrari Fiyatına Traktör Olmaz Demeyin
BURSA (DHA)- Bursa'da dün açılan tarım fuarında görücüye çıkan traktörler arasında özellikleri ve yaklaşık 400 bin TL'lik fiyatıyla öne çıkan 'Akıllı traktörö ilgi odağı oldu. Kabininde klima ve cdçalar bulunan traktör uydu destekli sistemi ile tarlayı otomatik olarak sürebiliyor.

Bursa'da 9. Tarım, Tohumculuk, Fidancılık ve Süt Endüstrisi Fuarı (BURTARIM) ile Bursa 4. Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı'ndaki Türk Traktör standında görücüye çıkan yaklaşık 400 bin TL'lik traktör yoğun ilgi görüyor. Traktörün kabini içerisinde klima ve cd çaların standart olarak bulunduğunu belirten Türk Traktör Pazarlama Müdürü Alper Berberoğlu, tam otomatik olarak çalışan traktör sayesinde çiftçilerin tarlada kolaylıkla çalışabileceğini söyledi. Traktörün motor güçlerinin 260 beygirden başlayarak 340 beygir gücüne kadar çıktığını söyleyen Berberoğlu, 'Bunlar oldukça donanımlı traktörler. Tam otomatik olarak çalışırlar. Sürücü tarlada veya yolda çalışırken hiçbir şekilde vites değiştirmesine gerek kalmıyor. Kabin içerisinde klima ve cd çalar standart olarak bulunmakta. Ayrıca kabin süspansiyonu olarak adlandırdığımız üstün özellik sayesinde çiftçi gayet rahat bir şekilde çalışmasını sürdürmekte. Bu traktörün 10 tona varan bir hidrolik kaldırma kapasitesi var. ö dedi. Traktörün fiyatının 210 bin ABD doları olduğunu ifade eden Berberoğlu, traktörün fiyatının ilk bakışta yüksek göründüğünü ancak ortaya koyduğu performans bakımından 80 beygirlik üç traktörün yaptığı işi aynı zamanda yapabildiğini ifade etti.

UYDU DESTEKLİ DÜMENLEME SİSTEMİ

Traktörün en önemli özelliklerinden birisinin uydu destekli dümenleme sistemi olduğunun altını çizen Berberoğlu, 'Sürücü tarlada çalışırken uydudan alınan sinyaller ile traktörün pozisyonu belirlenir ve traktörün gitmesi gereken çizgi üzerinde sistem kendisi otomatik olarak hareket eder. Yani operatör hiçbir şekilde direksiyon simidine müdahale etmeden traktörün otomatik dümenleme yapabilmesi mümkündür. Bu sistem Türkiye'de yeni bir sistem Sistemin hassasiyeti çok yüksek Traktörün gitmesi gereken çizgi üzerinde sapma yapma ihtimali sadece 2 buçuk santimetre. Dolayısıyla çok hassas bir şekilde çalışmanız mümkün. Sistem şöyle çalışıyor; Operatör traktörle daha önce bir yol çiziyor. Traktör bu yolu kendi hafızasına alıyor. Daha sonra uydudan aldığı sinyaller ile bir sonraki sıraları otomatik olarak kendisi belirliyor. Bu belirlenen sıralar üzerinde daha sonra operatörün hiçbir şekilde müdahale etmesine gerek kalmaksızın sistem dümenlemeyi tamamen otomatik olarak kendisi yapıyor. Böylece operatör kabin içerisinde sadece kontrol amaçlı olarak bulunuyor. ö dedi.

Fuara gelen çiftçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını dile getiren Berberoğlu yaklaşık 400 Bin TL'lik akıllı traktörlerden şu ana kadar 2 adet sattıklarını belirtti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi