Öne Çıkanlar Gıda lavanta yetiştiricilliği mikado kayısı çit mazı fidanı dikimi ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Fethiye, Rusya’ya doğrudan meyve ve sebze ihraç edecek
Ukrayna krizi nedeni ile ambargo uygulayan Batılı ülkelerden gıda alımını durduran Rusya’ya Türk gıdacılar sefer düzenliyor. Moskova’da düzenlenen gıda fuarına katılan girişimciler, Rusya pazarında keşfe çıktı. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı açıklamada, bölge olarak Rusya ile doğrudan ticaret yapmayı planladıklarını söyledi.

Fethiye yaş meyve sebze alanında iş yapan iş adamlarıyla Moskova fuarına katıldıklarını ifade eden Arıcan, “Fethiye’de komisyoncularımız köylü üreticiden malı alarak Rusya’ya ihracat yapan firmalara teslim ediyor. Fuarda Rus iş dünyası temsilcileriyle iş adamlarımızı görüştürüyoruz. Fethiye ve Rusya Federasyonu arasında yaş meyve sebze alanında doğrudan temas oluşturacağımıza inanıyoruz.” dedi.

RUSYA’YA İHRACAT İKİ KAT ARTACAK

Fethiye’nin yılda yaklaşık 800 bin ton yaş meyve ve sebze ürettiğini ifade eden Arıcan, “Bunun yüzde 85’i domates. Bunun yanında nar, üzüm, elma, biber, patlıcan ve haha birçok çeşit var. Ama asıl domates. Bu konuda üreticimiz daha bilinçli ve kontrollü üretim yapıyor. Çünkü, bu ürünün yüzde 70’i Türkiye’nin çeşitli illerine, hallere gönderiyoruz. Üretimimizin yüzde 30’u Rusya ihracatı. Rusya’ya bugün bu kapasitemizi artırmaya hazırız. Üretim kalitemiz her geçen gün artıyor. Biz üretimi 1 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz. Ama kendimiz doğrudan Rusya’ya satmak yoluyla. Bugün ise doğrudan Rusya pazarına çıkmayı ve yüzde 60’a kadar yaş meyve sebze ihracatı yapmayı planlıyoruz. Asıl Moskova ziyaret amacımız bu.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı