Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba kefir Gıda teknoloji

Bu haber kez okundu.

Fındık fiyatları serbest piyasada düşüyor
Akbaşlı, serbest piyasada 7,30 liraya liraya kadar çıkan levant kalite fındığın fiyatının 6,70 liraya gerilediğini belirtti. Levant kalite fındık fiyatının 7 liranın altına inmesine tepki gösteren Akbaşlı, Türk fındık üreticisinin 6,70 liraya fındık satmasının söz konusu olmadığını dile getirdi. Akbaşlı, şöyle konuştu: "Mesele, çiftçimizin bu fiyata rağbet gösterip göstermemesidir. Bu fiyatlara Türk fındık çiftçisinin satacağı fındık yoktur, olmamalıdır. Bugünden tezi yok piyasalara bir kilo da olsa tüm çiftçiler olarak fındık getirmemeliyiz."

Fındık üreticilerine çağrıda bulunan Akbaşlı, levant kalite fındığın 7 liranın altında satılmamasını isteyerek, "TMO'nun 4 yıllık eski fındığına güvenenlere bir ders vermeliyiz. Evet, bugün birlik olma günü. Biz çiftçiler olarak fındık fiyatları 7 liranın üzerine çıkana kadar fındık satmayacağız. Tüm kamuoyuna bir çiftçi sözü olarak beyan ederiz." diye konuştu.

Özer Akbaşlı, şunları vurguladı: "Ancak, mesele sadece çiftçiler olarak bizlerle sınırlı değil. Fındığa inanıp fındığa yatırım yapan sanayici ve tüccarın da, bu bizim eylemi desteklemesi gerekir. Derhal bu inançlı fındık yatırımcılarını toplantılara ve bir araya gelmeye davet ediyoruz. Sizler de oturup kendi adınıza kamuoyuna söz vermelisiniz. Gelin hep birlikte hareket edelim. Gün birlik olma günüdür."

Başkan Özer Akbaşlı, TMO'dan alınan 2008 ürünü fındıkların 2011 ürünü diye Avrupa'ya ihraç edildiğini, bu durumun Türkiye'nin itibarını zedelediğini savundu.

"2008 FINDIĞINI YENİ DİYE SATIYORLAR"

"2008 fındıklarının, '2011 mahsulü' diye Avrupa ya satılmasıdır. Bu çirkinliği yapanları ve doğru söylemeyerek mal satanları Allah'a havale ediyoruz." diyen Akbaşlı, şöyle devam etti: "Ayıptır, yazıktır ve günahtır. Ne oldu bu ülkede de bir haftada fındık fiyatları alt üst oldu. Olan bir şey var. Biz bunu biliyoruz. Olan tek şey 2008 fındıklarının, 2011 mahsulü diye Avrupa'ya satılmasıdır. Bu çirkinliği yapanları ve doğru söylemeyerek mal satanları Allah'a havale ediyoruz. Şunu da bilmeliler ki bizler, kimlerin 2008 fındığını 2011 diye sattığını tahmin ediyoruz. Bu tahminlerimizi firma firma, isim isim açıklamaktan da korkmayız ve çekinmeyiz. Avrupa fındık almıyor, ihracat düştü, çikolatacılar bademe döndü, kriz çıktı gibi beyanatlarla hemen her hafta bir yazısı kamuoyundan eksik olmayanlara da bir sözümüz olacak. Gittiğiniz bu yol doğru bir yol değil. Milyonlarca fındık üreticisini ve yüzlerce fındık yatırımcısını, birkaç Avrupalı müşterinize şirin görünmek için karşınıza alıyorsunuz. Sizler ve bizler aynı gemideyiz. Aynı tavanın balığıyız. Bu güzel ülkemizin, bu güzel ürününü böylesine ayaklar altına alınmasına bizler müsaade etmeyeceğiz. Lütfen sizlerde aklınızı başınıza alınız."

TMO yetkililerine de seslenen Akbaşlı, ofisin fındık satışının piyasayı olumsuz yönde etkilediğini kaydetti. Akbaşlı, "3 bin 500 ton mal sattınız, 150 bin tonluk piyasayı yıktınız. Oysa bizler sizleri uyarmıştık. Sizlere bu olacakları raporlar halinde sunmuştuk. Dinlemediniz. Dünyanın neresinde görülmüş dört yıllık eski fındıkla yeni ve taze fındığın fiyatının bir olduğu." diye konuştu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı