Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Fındık üreticileri 2012'de yüksek rekolte bekliyor
Giresun Fındık Tespit Komisyonu Üyesi Ruhi Yılmaz, Giresun ve yöresinde karanfil sayımına 2012 rekoltesinin belirlenmesi sürecinin devam ettiğini belirterek, “İlk tespitlerimize göre karanfil miktarına göre rekolte, geçtiğimiz yıla oranla daha yüksek." dedi.

    Yılmaz, Tarım il Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Giresun Fındık Rekolte Tespit Komisyonu'nun 21 Ocak tarihinde karanfil sayımına göre 2012 ürünü fındık rekoltesinin tahmini tespit çalışmalarına başladıklarını söyledi. Geçtiğimiz yıl Giresun'da karanfil sayımında fındık rekoltesinin 80 bin ton olarak belirlendiğini hatırlatan Yılmaz, "Geçen yıl iklimsel ve tozlanmadan kaynaklanan sıkıntılar yaşanmıştı. Bu yıl ise tozlanmanın daha iyi olduğunu belirledik. Mahsule de bunun iyi yansıyacağını gözlemliyoruz." diye konuştu.

    Fındık Tespit Komisyonu Üyesi Mustafa Şahin de komisyon olarak fındık üretimi yapılan 13 ilçenin 9'unda karanfile göre fındık rekolte belirlenmesi çalışmalarını tamamladıklarını kaydetti. Şahin, "Eynesil ilçesinden başladığımız çalışmalarımızda 9 ilçeyi tamamladık. İlk yaptığımız gözlemler geçen yıl ki rekolteye oranla durum daha iyi. Ancak yüksek kesimlerde sıkıntılar var. Geçen sene fındık rekoltesi olan yüksek kesimlerde fındık rekoltesi düşük gerçekleşebilir." dedi.

    Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı da ilk tespitlere göre 2012 karanfil sayımının yüksek olacağı beklentisinin kendilerini memnun ettiğini aktardı. Son 3 yıldır Giresun ve yöresinde mevcut rekoltenin yüzde 50'sinin altında bir ürün miktarıyla karşılaştıklarını vurgulayan akbaşlı, şunları ifade etti:

    "Son 3 yıldır Giresun'da fındık mahsulünde olası rekoltenin altında bir kayıpla karşı karşıyayız. Giresun'da 2008 yılında 150 bin ton fındık üretilmişti. 2009-2010-2011 yıllarında ise bu rakamın yüzde 50'sinin de altında mahsullerle karşı karşıya kaldık. Buradaki mesele, çiftçinin bahçeye bakmaması, gerekli zirai mücadeleyi yapmaması, diğer besin elementlerini bitkiye vermemesinden kaynaklanmadı. Son 3 yıldır iklimsel değişiklikler nedeniyle sıkıntılar yaşadık. Fındık Tespit Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı