Öne Çıkanlar lavanta trakya Gıda özel sektör teşvikleri ilaç zehirlenmesi

Bu haber kez okundu.

Fındıkta fiyat sabitlendi
Sezon başında serbest piyasada 10 liradan alıcı bulan kabuklu fındığın kilogramı önce 13 liraya sonra da 14 liraya kadar yükseldi. Son 2 aydır kabuklu fındığın kilogramı fiyatı 13,80 TL civarında seyrediyor. Ziraat odaları ile fındık üreticileri birliği başkanları üreticiye, "Fındığınızı ihtiyacınız kadar satın, fiyat yükselecek" uyarısında bulunmuştu.

2014 yılı fındık üretimi don nedeniyle bir önceki yıla göre çok ciddi düşüş yaşamış, bu da fiyat artışı beklentisine sebep olmuştu. İsminin açıklanmasını istemeyen bazı yetkililer, fındık alımı yapan tüccarın ihtiyacı kadar fındığı satın aldığı için fiyat istikrarının mevcut olduğunu belirtti. Türkiye Ziraat Odaları verilerinde, ülke genelinde 2013 yılında 580 bin ton fındık üretimi vardı. 2014 yılı için 370 bin ürünün olacağı tahmin edilmişti.

2015 BEKLENTİSİ 15 TL

Samsun Çarşamba Organik Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Dursun Güney, hasat dönemindeki fiyat artışının devam etmediğini söyledi. Aslında fındığın 2014 rayicinin 15 TL olduğunu ifade eden Güney, "Üzeri rakamlar spekülatif rakamlardır. Değişen fiyatlar arz talep/ihtiyaç direnç rakamlarıdır. Piyasada 18 TL’de olabilir, 15 TL’de de kalabilir." dedi.

Güney şunları söyledi: "Üretim maliyetlerini değerlendirince 2014 yılındaki 15 TL’nin altı fiyat üreticinin zararıydı, 2015 üretimi taban fiyatı 15 TL ve üzeri olmak zorundadır. Fakat rayici özel koşullar belirleyecektir. Organik ürün satış sorunumuz fazla yok, ama kıstas oluşturduğundan bizi yakından ilgilendiriyor. Bir de üretici örgütleri arasında olması gereken bütünleşme oluşamıyor, olan da köylüye yani üreticiye oluyor."

2014 yılı aralık ayının son haftasında fındık fiyatı kilogram başına borsalarda şu fiyatlardan işlem gördü:

Ordu Ticaret Borsası’nda şüzde 50 randıman kabuklu fındık fiyatı kilogram başına 13,70 TL.

Giresun Ticaret Borsası’nda yüzde 50 randıman tombul kabuklu fındık fiyatı 14,01 TL, sivri 13,03 TL, kara 13,10 TL.

Çarşamba Ticaret Borsası verilerinde haftanın son kapanış günü yüzde 50 randıman kabuklu fındık fiyatı kilogram başına 13,40 TL.

Ünye Ticaret Borsası’nda yüzde 50 randıman kabuklu fındık fiyatı kilogram başına 13,75 TL.

Fatsa Ticaret Borsası’nda yüzde 50 randıman kabuklu fındık fiyatı kilogram başına 13,60 TL.

Terme Ticaret Borsası’nda yüzde 50 randıman kabuklu fındık fiyatı kilogram başına 13,65 TL."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi