Öne Çıkanlar ayçiçeği zararlıları tarım ve orman bakanlığı üretim lavanta trakya

Bu haber kez okundu.

Fındıkta ihracat azaldı, gelir arttı
Giresun Ziraat Odası (GZO) Başkanı Özer Akbaşlı, Türkiye'nin bu sezon 50 bin ton daha az fındık ihracatı yaptığını ancak elde ettiği geliri 62 milyon dolar artırdığını vurguladı.

Fındık ihracatı ile ilgili açıklamalarda bulunan Özer Akbaşlı, 1 Eylül 2011 tarihinde başlayan 2011-2012 ihracat döneminin 13 Ağustos 2012 tarihine kadar olan zaman diliminde 222 bin 954 ton fındık satan Türkiye'nin, bu üründen bir milyar 770 milyon lira gelir elde ettiğini dile getirdi. Akbaşlı,”Geçtiğimiz sezon Türkiye, 271 bin 410 ton fındık ihracat etmişti. Aynı dönem ihracat miktarında 50 bin ton gerileme görülürken; gelirde ise bir milyar 713 milyon dolar olmuştu. Geçen döneme göre 2011-2012 ihracat sezonunda elde edilen gelir miktarında 62 milyon dolar artış söz konusu. Türkiye 2011 ile karşılaştırıldığında yaklaşık 50 bin ton daha az fındık satmasına rağmen geçen sene alınan döviz miktarının 62 milyon dolar daha fazlasını kazanmıştır. Bu bedel Türk fındık üreticisinin ve Türk fındık ihracatçısı nın cebine girmiştir.” diye konuştu.

Akbaşlı, “2011 yılı fındık sezonu geçtiğimiz yıl düşük rekolte ile açıldı. Ülke genelinde 452 bin ton fındık olacağı ön görüsü Tarım Bakanlığının kurduğu komisyonlarca ortaya konuldu. Bu ön görü karşısında ihracatçımız 2011 Mayıs ayı dünya sert kabuklu yemişler toplantısında Türkiye rekoltesini 430 bin ton olarak açıkladılar.“ diye konuştu. GZO Başkanı Akbaşlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye’de düşük rekolte tespit edilince, fındık fiyatlarının yüksek seyredeceği hemen herkes tarafından kabul edildi. Bu arada fiyatların yükselmesi karşısında Türkiye nin fındık ihracatının bu yüksek fiyatlar karşısında 190 bin ton civarında olacağı, en çok 196 bin ton olabilirliği konuşuldu. Hatta fiyatlar çok yüksek, bu fiyatlara ancak bu kadar ihracat olur denildi. Maalesef bu ön görüde bulunanlar yanıldı. Hem de çok yanıldı. 30 bin ton yanıldı. Evet yanlış okumadınız. 30 bin ton yanıldılar. Bu yanılgı içersinde olanların mutlaka bir mazeretleri vardır. Olacaktır. Fakat rakamların olduğu yerde faraziye olmaz.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı