Öne Çıkanlar makam aracı can erik hasadı tarım fuarları fındık fiyatları arttı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Fiskobirlik, TMO'dan yağlık fındık alımına başladı
GİRESUN (CİHAN) -  Sargın, gazetecilere yaptığı açıklamada, 11 Haziran 2011 tarihinde, hükümet tarafından yağlık olarak işlenmesi şartıyla TMO tarafından, birliğe kilosu 1,1 liradan 50 bin ton fındık satması için kararname çıkarıldığını hatırlattı. Fiskobirlik olarak kararnamenin üzerinden geçen zaman içerisinde, TMO’dan alınacak fındıkların yağlığa dönüştürülmesi süreci için gereken hazırlıkları yaptıklarını vurgulayan Sargın, "Bugünden itibaren de TMO’dan fındık alımlarına başladık. Aylık 2 bin 500 tonluk dilimler halinde fındıkları alacağız." dedi.

TMO’dan alınacak fındıkların en iyi şekilde değerlendirilmesini hedeflediklerini vurgulayan Sargın, "Bundan sonraki süreçte alacağımız ürünün en iyi şekilde değerlendirilmesi bizim için çok önemli. Yapacağımız iş ve işlemlerde kararname kapsamında ön görülen hususlara azami dikkat göstereceğiz. Alacağımız ürünü kendi fabrikalarımızda kırıp, sonra da yarın yapacağımız ihale kapsamında da, ihaleyi alan firmaya sevk edeceğiz. Orada da tamamen yağlık işlemini gerçekleştireceğiz. Elde edeceğimiz fındığı, küspeyi, kabuk ile yağı ayrı ayrı ve sıkı bir denetim altında piyasaya satacağız." diye konuştu.
Fiskobirlik Genel Müdürü Sargın, kararnamede arzu ettikleri durumla, mevcut kapsamın birbirinden farklı olduğuna işaret etti. "Fiskobirlik alacağı ürünü entegre tesisinde işlesin, mamul madde haline getirsin ve bu şekilde piyasaya arz etsin istiyorduk" diyen Sargın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ancak hükümetimizin takdiri budur. Elbette gereğini yapmakta bizlere düşüyor. Biz de üzerimize düşen neyse, bunu alıp, işleyip yağ olarak piyasa sunacağız. Elde edeceğimiz gelirle de kararnamenin bir emri olan üreticiye olan borçların ödenmesi hususuna azami hassasiyet göstereceğiz."

Fındık yağı fiyatlarının yükselmesinin birliğin, kararname kapsamında ciddi kazanç elde etmesini beklediklerini, ancak bugünden bu rakamı tahmin etmenin imkânsız olacağını ifade eden Sargın,"Bugünden elde edeceğimiz gelir hakkında bir tahmin etmek doğru değil. Çünkü fındıkta olduğu gibi yağ sektöründe de fiyatlar günlük değişebilecek durumda. Özellikle ayçiçeği yağıyla kıyaslandığında, fındık yağı fiyatları, ayçiçeği yağının çok fazla üzerindedir. Zaten üzerinde olması dolayısıyla biz bu ürünü alıp yağ yapabileceğimizi söylüyoruz. Çünkü normal şartlarla fındık yağı, ayçiçeği yağıyla aynı paralelde olsa, bu bedel üzerinden Fiskobirlik’in kazanç elde edebilmesi mümkün değildi. Fındık yağının piyasada belki de şuan itibariyle tükenmiş durumda. Yine yeni girecek fındık yağının da sınırlı olacak. Rakamın sınırlı olması yağ fiyatlarını belirli noktada tutacaktır. Ama bu bugün için. 2012 yılı rekoltesinin yüksek olacağı görüldüğünde, Mart-Nisan aylarında bu anlaşılırsa fındık fiyatları otomatik olarak geri gelecektir. Bu dolayısıyla yağ fiyatlarını da etkileyecektir. Dolayısıyla, ‘biz şimdiden şu kazancı elde edebiliriz’ dememiz mümkün değil. Ama mümkün olanın en üst seviyesinde kazanç elde edebilmek için elimizden gelen her şeyi yapacağız." dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,