Öne Çıkanlar tarım Gıda teknoloji Domuz vebası dap desteği

Bu haber kez okundu.

Fıstıkta verim arttı, üreticiyi çalınma korkusu sardı

Bu yıl yüksek verim beklenen Siirt fıstığında, üretici çalınma riskine karşı hasada erken başladı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Siirt İl Müdürü İzzet Murat, verimde yüzde 50 artış beklediklerini belirtti. Siirt Fıstık Üreticiler Birliği Başkanı Şuayip Aslan ise, kentin fıstık rekoltesinde ilk defa Gaziantep ve Şanlıurfa’yı geçeceğini kaydetti.

Siirt ekonomisine yılda 350 milyon TL katkı sağlayan fıstıkta bu yıl yüksek verim bekleniyor. 9 milyon ağacın bulunduğu kentte verim üreticilerin yüzünü güldürürken, üretici her yıl ekim ayında başladığı hasada, bu yıl çalınma riski nedeniyle erken başladı. Hatrant bölgesi ve Şah Mahmut Meydanı’ndaki bahçelerden fıstıklar toplanmaya başladı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İzzet Murat, iyi bir yıl geçirdiklerini belirterek, geçen yıla oranla yüzde 50 dolayında fıstıkta bir artış beklentisi içinde olduklarını belirtti.

"40 bin ton yaş fıstık bekliyoruz"

Siirt Fıstık Üreticiler Birliği Başkanı Şuayip Aslan ise, toplanmaya başlanan fıstıkta bu yıl iyi bir rekolte beklentisi içinde olduklarını belirterek, Siirt’in ilk defa Şanlıurfa ve Gaziantep’i geçeceğini dile getirdi. Aslan, Gaziantep’te bu yıl 25 bin ton, Şanlıurfa’da 30 bin ton yaş fıstık beklendiğini anlatarak, bu miktarın Siirt’te ise 40 bin ton olduğunu kaydetti.

"Hırsızlar yüzünden erken topluyoruz"

Siirt-Tillo karayolunda fıstık bahçesi bulunan Mehmet Nedim Yürek, bu yıl hırsızların korkusu yüzünden fıstıkları erkenden toplattığını belirterek, "Aslında bu sene yağmur dolayısıyla fıstık geç pişti, ancak hırsızların korkusundan 10 gün erkenden toplatmaya başladık" dedi.

Fıstık bahçesinde çalışan 7 çocuk annesi Hanife Güneş ise 40 derece sıcaklığa aldırış etmeden ağaca çıkarak tüm dallardaki fıstıkları tek tek topladıklarını söyledi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,