Öne Çıkanlar tarım mehmet aydın biber yarışması vairo badem çeşidi can erik

Bu haber kez okundu.

'Fonksiyonel Gıda' Pazarı 2002'den Beri Yüzde 21 Büyüdü
 'Fonksiyonel Gıdalar'ın Avrupa pazarındaki payının 250 milyar Dolar olduğu, 2002'den beri bu pazarın yüzde 21 büyüdüğü belirtildi.

Özel şartlarda, bileşenlerinden biri fayda amacıyla doğal olarak artırılmış gıda demek olan 'fonksiyonel gıdalar'ın, Japonya tarafından keşfedildiği, ancak 2000'li yıllardan sonra dünyada önem kazandığına dikkat çekildi.

Hitit Üniversitesi tarafından, Mühendislik Fakültesi'nde düzenlenen 'Fonksiyonel Gıdalar' konulu bir panelin açılışında konuşan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, gıda mühendisliğinde eğitim gören öğrencilerin, ilerleyen zamanlarda Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün faaliyetlerinde etkin rol alacağını, denetimlere katılacağını belirtti. Gıda mühendisi öğrencilerin, üniversitedeki yemek menülerinin hazırlanmasında da etkin görev alacağını belirten Alkan, öğrencilerin bilimsel veriler ışığında hem hijyenik hem sağlıklı yemekler hazırlayacaklarını ifade etti. Alkan, öğrencilerin Üniversite bünyesinde yeni açılacak olan ve bölgeye örnek olacağını düşündükleri küçük bir fırında ekmek üretmelerini sağlayacaklarını dile getirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Beraat Özçelik ise konuşmasında 'fonksiyonel gıdaların' 1984 yılında Japonya tarafından keşfedildiğini, ancak 2000'li yıllardan sonra önem kazandığına dikkat çekti. Özçelik, modern dünyada insanların uzun yaşamak istediğini, ancak daha da önemlisi sağlıklı yaşamak istediklerini dile getirdi. Beraat Özçelik, 2002 yılında yaşanan kriz döneminde fonksiyonel gıdaların yüzde 21 büyüdüğüne dikkat çekerek, "Fonksiyonel gıdaların Avrupa pazarındaki payı şu anda 250 milyar dolardır. 2002 yılından bugüne bu pazar yüzde 21 büyüdü." dedi.

Fonksiyonel gıdaların, sağlık açısından önemine vurgu yapan Özçelik, "Ülkemizde her yıl 150 bin kişi kanser hastalığına yakalanıyor. Bu yüzden fonksiyonel gıdalar sağlık açısından çok önemli, kansere karşı bir önlem de olabilir." diye konuştu.

Panele katılan konuşmacılardan Gülşen Gıda A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gülşen ise leblebinin faydalarını anlattı. Gülşen, yeni bir proje hazırladıklarını ve leblebi tozundan helva yapacaklarını dile getirdi. Leblebinin birçok hastalığa karşı bir antibiyotik görevi yaptığına dikkat çeken Gülşen, "Leblebinin eskiden beri bilinen faydaları var. Bunlardan biri diş sağlığıdır, faydaları ise bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Aynı zamanda leblebi tokluk hissi verir, ancak günümüzde büyük bir sorun haline gelen bünyenin isteğinden fazla kullanılması ise fonksiyonel bilgilendirmeler ile aşılacağına inanıyorum." dedi. Panel sonunda konuşmacılara plaket verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,