Öne Çıkanlar tarım eğitim mehmet aydın biber yarışması vairo badem çeşidi

Bu haber kez okundu.

Gaziantep Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Açıklaması
 Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle Gaziantep ve diğer illerde hayvan sevklerinde önemli miktarda artış meydana geldiği bildirildi.

Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, sağlık kontrolünden geçmemiş ve gerekli aşıları yapılmamış hayvanların yurt içinde nakledilmelerinin salgın hayvan hastalıklarının yayılmasında büyük rol oynadığı belirtildi.

Gaziantep İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından kurbanlık hayvan nakilleriyle muhtemel bir hastalığın Gaziantep'e bulaşmasını önlemek için hayvan yetiştiricilerine, hayvan nakliyeciliği yapan araç sahiplerine ve kurbanlık alacak vatandaşlara uyması gereken kuralların duyurusu yapıldı.

Duyuruda, şu görüşlere yer verildi:

"İl ve ilçelere yapılacak her türlü hayvan ve hayvansal madde sevklerinde en yakın yerdeki İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şubesi veya İlçe Müdürlükleri'nden veteriner sağlık raporu alınması mecburidir. Sevk edilecek sığır cinsi hayvanların sevklerinden en fazla 6 ay önce şap aşısı ile aşılanmış olmaları gerekiyor. Şap aşısı olmayan hayvanlara aşı yapılarak, aşı tatbik tarihinden sonraki 15. günden itibaren sevklerine izin verilecek. Küçükbaş hayvanların (Koyun-Keçi) ise en fazla 6 ay, en az 15 gün önceden şap aşısı ve hayatları boyunca en az bir kez de koyun-keçi vebası aşısı yapılmış olmalıdır. Ayrıca hayvanların kulak küpesi ve hayvan pasaportu bulunmalı.

Belirtilen bu şartlara haiz olmayan hayvanlar için kesinlikle Veteriner Sağlık Raporu düzenlenmeyecek ve önceki yıllarda olduğu gibi hayvan pazarlarına sokulmalarına izin verilmeyecek. Kaçak sevk durumlarında belirtilen kanun gereğince hayvan sahiplerine ve nakil vasıtaları sahiplerine idari para cezası veriliyor. Numaralı kulak küpesi bulunmayan sığır cinsi hayvanlar ile koyun ve keçilerin nakil sırasında yakalanması halinde tüm masrafları sahibi tarafından karşılanarak en yakın kesimhanede kestirilerek, sahibine teslim ediliyor."

-"Sonbahar dönemi şap aşılama kampanyası başladı"-

2011 yılı Hayvan Hastalıkları ile Mücadele Programı ve AB Mali destekli Türkiye de Şap Hastalığı'nın Kontrolü Projesi kapsamında, Gaziantep merkez ve ilçelerimizde Sonbahar Dönemi Şap Aşılama Kampanyası saha çalışmalarına bugün başladı.

Halk arasında tabak olarak da bilinen şap hastalığı bütün çift tırnaklı hayvanlarda rastlanan çok bulaşıcı viral bir hastalıktır. Ağızda,tırnakta ve memelerde yaralar oluşturan bu hastalık, süt veriminde yüzde 15, et veriminde yüzde 10 verim kayıplarına neden olur. Özellikle buzağı ve kuzular hastalığa karşı son derece hassas olup yüzde 80'lere varan oranlarda ölümlere yol açabilir. Hastalık'tan korunmanın yolu, hayvanların altı ay aralıkla yılda iki kez

(ilkbahar, sonbahar) aşılanmasıdır. Hayvancılık işletmelerinde, temizlik ve dezenfeksiyon gibi önlemlere ile dışarıdan yeni satın alınan hayvanlara şap aşısı yapılıp yapılmadığına dikkat edilmeli.

Aşılama kampanyası, Gaziantep merkez de Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, ilçelerde ise İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri tarafından yürütülüyor. Üreticilerin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve daha ayrıntılı bilgi almak için İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaat etmeleri gerekiyor. Ayrıca www.gazianteptarim.gov.tr adresinde internet sitesinden de gerekli teknik bilgilere ulaşılabilir.

Kampanya, 30 Kasımda sona erecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,