Öne Çıkanlar makam aracı can erik hasadı tarım fuarları fındık fiyatları arttı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Gaziantep'i Güneydoğu Anadolu Bölgesinin Hayvancılık Merkezi Yapacağız
 Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2006-2008 yılları arasında bölgede görülen kuraklık nedeniyle yem fiyatlarının aşırı şekilde arttığını, bu durum karşısında olumsuz etkilenen besicilerin ellerindeki hayvanları kesime gönderdiklerini belirtti.
Türkiye'de 2006-2008 yılları arasında yaşanan aşırı kuraklıktan yem bitkisi sıkıntısı yaşandığını, bunun da beraberinde yem fiyatlarında aşırı artışa yol açtığı belirten Yılmaz, ''Ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de hayvan sayısında ciddi bir azalma meydana geldi. Bu da et fiyatlarını anormal derecede artırdı'' dedi.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığının hayvancılık sektörünün tekrar eski günlerindeki canlılığa kavuşması için bir dizi önlemi hayata geçirdiğini ifade eden Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Bakanlık, önce GAP bölgesinde, ardından DAP bölgesindeki illerde hayvancılık teşvik eden bir dizi önlemler paketi açıkladı. Bu paket içinde en önemli yeri hibe destekleri aldı. Hayvancılık sektörünün tekrar eski günlerindeki canlılığa kavuşmasını ön gören bu pakete bölge insanları yoğun ilgi gösterdi. Bu kapsamda, Gaziantep'te 2009 yılı Aralık ayından bugüne kadar 21 adet modern hayvancılık işletmesi kuruldu. 7 işletmenin ise inşaatı tamamlanmak üzere.''
Bu işletmelere ilave olarak bir çok yine işletmenin daha kurulması için özel sektörle işbirliklerinin sürdüğünü bildiren Yılmaz, ''2010 yılında Tarım ve Köyişleri Bakanlığına başvuran üreticiden 24'üne işletme teşvik belgesi verildi. Bu yılın ilk 5 ayında ise başvuran üreticilerden 9'na daha işletme teşvik belgesi verildi. Böylece şuanda inşaatı tamamlanmak üzere olan 7 işletmeyi yanı sıra, inşaatına başlanmış veya başlanmak üzere olan 33 işletmenin de tamamlanmasıyla Gaziantep'te bu yıl sonuna kadar 61 işletme tamamlanarak hizmete açılmış olacak'' diye konuştu.
2011 yılında kurumlarına başvuran 38 işletmenin hayvancılık işletmesi projesini bütçe imkanlıkları nedeniyle beklemeye aldıklarını ifade eden, hayvancılık işletmelerinin en önemli giderlerinin başında yem geldiğini belirten Yılmaz, şunları söyledi:
''Bu işletmelerin giderlerinin yüzde 75'ini yem oluşturuyor. Kurum olarak, yem fiyatlarının düşürülmesi konusunda bir dizi çalışma yürütüyoruz. Örneğin, silajlık mısır ekimi yapıyoruz. 2011 yılında 600 torba silajlık mısır tohumu temin ettik. Bu tohumları Önümüzdeki hafta içerisinde dağıtacağız. Bu mısır tohumlarıyla yaklaşık 4 bin 200 dönüm arazide mısır yemi ekibi yapılacak. Bu ekili alanlardan yaklaşık 21 bin ton silajlık yem bitkisi üretilmesi bekleniyor. Buda yaklaşık 5 bin büyükbaş süt sığırının bir yıllık silajlık yem ihtiyacını karşılamış olacağız. Hayvancılık sektörüne verdiğimiz teşviklerle Gaziantep'i Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin hayvancılık merkezi yapacağız.''
Öte yandan bir kaba yem türü olan fiğ üretimi konusunda da çalışma yaptıklarını vurgulayan Yılmaz, ''Her yıl 10 bin dönümlük bir alanda ortalama 100 ton fiğ ekimi gerçekleştireceğiz. Protein bakımından yüksek olan fiğ kaba yemi, hayvancılık sektörünün girdi fiyatlarında ciddi bir düşüşe neden olacağını düşünüyoruz'' dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,