Öne Çıkanlar fakıbaba e-fidancim meyve ağacı budama besi sığırı yetiştiriciliği pastane denetimi

Bu haber kez okundu.

Gürsoy: Fındık ihracatı ve gelirinde ciddi düşüş oldu
GİRESUN (CİHAN)- Dursun Oğuz Gürsoy, 1 Eylül 2011 tarihi itibariyle başlayan 2011–2012 fındık ihracat sezonunda bir ayın geride kaldığını hatırlattı. 2011 yılı Eylül ayında Türkiye’nin 22 bin 525 ton/iç karşılığı 166 milyon 36 bin 487 dolar fındık ihracatı gerçekleştirildiğini ifade eden Gürsoy, bir önceki yıl eylül ayı ile mukayese edildiğinde, bu miktarda yüzde 51,23, gelirde ise, yüzde 51,94 civarında azalmanın yaşandığına işaret etti.

Fındık ihracatında yaşanan miktar ve gelir düşüklüğünü, eylül ayında idrak edilecek 2011 ürünü rekoltesinin düşük gerçekleşeceğinin daha önceden anlaşılması ile temmuz ve ağustos aylarında ithalatçılarca stok amaçlı 2010 ürünü alımları yapılarak Eylül 2011 ihtiyacından önemli bir kısmın karşılanmış olmasına bağlayan Gürsoy, ”Geçen yıl eylül ayında 550 dolar kental olan standart iç fındık ortalama ihraç fiyatlarının, rekoltedeki düşüş nedeniyle bu yıl eylül ayında yüzde 36 oranında artarak, 750 dolar kental seviyelerine ulaşması üzerine bilhassa Avrupalı alıcıların yeni ürün ihtiyaçlarını öncelikle Azerbaycan, Gürcistan ve İtalyan fındığından karşılamaya yöneldiler. Ürünün bu yıl her zamankinden geç olgunlaşmasının yanı sıra kurutma şartlarındaki elverişsizliğin de olumsuz etkisinin bir sonucu olarak mevsim normallerinden çok daha geç pazara indirilmek zorunda kalındı. Üreticilerin daha yüksek fiyat oluşması için ihtiyaç duyduğu geliri elde edecek kadar fındığı pazara getirmek şeklinde tavır sergilemeleri bir sonucu olarak arzda sıkıntı meydana getirdi.” dedi.

2011–2012 sezonunda Tarım İl Müdürlükleri’nce 452 bin 847 ton kabuklu olarak tahmin edildiğini ifade eden Gürsoy, 2011 ürünü fındık rekoltesinin ihracat ve iç tüketimi karşılamaktan son derece uzak bulunduğunu savundu.

Gürsoy, gerek ihracata, gerekse iç piyasaya yönelik üretim yapan sanayiye fındık tedarikinde ve ihracatta sürdürülebilirliğin sağlanmasında ciddi sorunlarla karşılaşılmasının muhtemel bulunduğuna dikkat çekti.

11 Haziran 2011 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Fiskobirlik’e 50 bin tona kadar fındık vermesi kararlaştırılan, 119 bin ton kabuklu fındık stokuna sahip olan TMO’nun, stok yönetiminin yeniden gözden geçirilmesine ihtiyaç duyulduğunu aktaran Gürsoy, ”Zira ihracat ve iç tüketimi karşılamaktan son derece uzak bulunan bir rekoltenin gerçekleşeceği böyle bir sezonda ihracatta sürekliliğin sağlanmasını teminen, birincil öncelik ihracata verilmeli. Günümüz şartlarında ülke menfaati söz konusu. Fındıkların, Fiskobirlik veya herhangi bir kuruma yağlık olarak tahsis edilmemesi zorunlu kılındı. Hammadde tedarikinde yaşanacak olan sıkıntılar fiyatların artışına da neden olacaktır. Söz konusu fiyat artışları, Fındık Tanıtım Grubu çalışmalarını da olumsuz etkilemesinin kaçınılmazdır.” ifadelerini kullandı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi