Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Hacıbekir kavunu Şereflikoçhisar adına tescillenecek
Kavun üretiminde Türkiye’de ilk sırayı alan Ankara’nın Kazan ilçesinden sonra Şereflikoçhisar’a ait Hacıbekir kavununu da markalaştırmak için adım atıldı.
Uzun yıllardır bölgede üretilen ve ismini de ilk üreticisinden alan 'Hacıbekir kavunu' Ankara Kalkınma Ajansı tarafından kabul edilen 'Ankara’nın Güneydoğusu Yöresel Marka Ürünlerle Kalkınıyor' adlı proje kapsamında coğrafi işaret sisteminde menşe işareti belgesiyle adını duyuracak.

        SANAL ORTAMDA SATILACAK

        Kalın kabuklu olması nedeniyle uzun raf ömrüne sahip Hacıbekir kavununun sanal ortamda satışı gerçekleştirilecek, İzmir’de düzenlenecek tarım fuarı ve Hollanda’daki organik tarım fuarında tanıtıcı stantlar açılacak, ulusal ve uluslararası fuarlara üreticilere yönelik teknik geziler düzenlenecek. Ayrıca kavunların kış boyunca saklanacağı bir soğuk hava deposunun da kurularak, mart ayına kadar piyasaya sürülmesi ve böylece üreticilerin daha fazla kazanç elde etmeleri amaçlanıyor.

        430 BİN TL’LİK PROJE

        Proje sorumlusu ve ziraat mühendisi Yavuz Ekici, Anadolu Doğa ve Kültür Koruma Ekolojik Ziraat Üretim Pazarlama ve İşletme Kooperatifi ile ortaklaşa yürütülen ve Ankara Kalkınma Ajansı'nca kabul edilen 430 bin TL bedelli proje ile Hacıbekir kavununu ulusal ve dünya bazındaki pazarlarda sergileyerek dünyaya tanıtmayı ve çiftçilerin kar paylarını artırmayı amaçladıklarını söyledi.

        Kavun üreticilerinden Mehmet Yiğit de yetiştirdikleri ürünleri E-90 karayolu kenarında oluşturdukları stantlarda bireysel olarak pazarlamaya çalıştıklarını belirterek, kooperatif kurulması halinde daha iyi şartlarda pazarlama yapabileceklerini, bu yönde yapılan çalışmaları desteklediklerini vurguladı.

        196 BİN TONLUK ÜRETİM İLE BİRİNCİ

        Ankara’yla özdeşleşmiş Hacıbekir kavunun markalaşmasının sevindirici olduğunu belirten İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, Ankara’nın 196 bin tonluk üretimiyle Türkiye kavun üretiminin yüzde 11.61’ini karşıladığına işaret etti. Temel, "Ankara’da birçok farklı ürün üretiliyor. Bu ürünlerin bazıları da Ankara ile beraber anılır olmuştur. Kavun da bunlardan biri. Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde Ankara'dan bahsederken lezzetiyle damak yaran kavunlarından söz etmektedir. Şereflikoçhisar kavunu, Kazan kavunu Türkiye’de herkesin bildiği ve talep ettiği kavunlardır. TÜİK’in açıkladığı 2012 yılı verilerine göre 196 bin tonluk üretimle Ankara en ön sıradadır. Ancak biz kavun üreticilerimizin kavunlarını yol kenarlarında değil de kooperatifleşerek daha organize bir biçimde pazarlamalarını istiyoruz. Bu çalışma ile buda sağlanarak, önemli bir mesafe kat edeceğiz." bilgisini aktardı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,