Öne Çıkanlar tarım çiftçi Üretici mustafa kemal paşa new york borsası

Bu haber kez okundu.

Hekimhan Cevizi ve Yeşilyurt Dalbastı Kirazı için patent başvurusu
Malatya’da yörenin adıyla özdeşleşmiş ürünleri Hekimhan Cevizi, Yeşilyurt Dalbastı Kirazı ve Banazı Karası Üzümü için Türk Patent Enstitüsü'ne coğrafi işaret tescil başvurusu yapıldı.

Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreter Vekili Mesut Öztop, ilde bugüne kadar Malatya Kayısı ve Arapgir Köhnü Üzümü için coğrafi tescil işareti alındığını anımsattı. Malatya’nın özgün ürünleri için Vali Vasip Şahin’in talimatlarıyla Ocak-Mart ayları arasında patent çalışması başlatıldığını ifade eden Öztop, İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Kayısı Araştırma İstasyon Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile birlikte çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi. Yapılan değerlendirmeler sonucu Hekimhan Cevizi, Yeşilyurt Dalbastı Kirazı ve Banazı Karası Üzümü için coğrafi işaret alınması için komisyonlar kurulduğunu dile getiren Öztop, yapılan çalışmaların Nisan ayında tamamlandığını ifade etti. Fırat Kalkınma Ajansı olarak söz konusu üç ürünün coğrafi işaret ile korumaya alınması amacıyla Türk Patent Enstitüsü'ne başvuru yaparak süreci başlattıklarını aktaran Öztop, başvuru aşamasının başladığını kaydetti.

Başvuru çalışmalarının koordinasyonunu, FKA Malatya Yatırım Destek Ofisi adına yürüten Ajans Uzmanı Recep Serhat Karaca ise tescil sürecinin yaklaşık 2-3 yıl sürmesini beklediklerini açıkladı.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı