Öne Çıkanlar Gıda kapanış fiyatı makam aracı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Helvacılar dertli: Vergi belimizi büktü, pazarı Yunanistan'a kaptıracağız
Vergi maliyetleri nedeniyle rekabette zorlanan Türkiye'nin dünya helva pazarındaki liderliğini kaybetmek üzere olduğunu anlatan Susam Tahin Helva ve Reçel İmalatçıları Derneği (SUTHER) Başkanı Necati Göksu, "Yunanistan, Mısır, Cezayir gibi ülkeler Türkiye'nin pazar liderliğini elinden almaya başladı. Yeni yılda susama uygulanan verginin hafifletilerek sektöre nefes alma ve rekabet desteği sağlanmalı." dedi.

Tahin ve helva üreticileri, yüzde 24' e ulaşan vergi yüzünden her iki gıdanın da neredeyse lüks tüketim sınıfına girdiğinden dert yanıyor. Yakın zamana kadar simit ve helvanın orta kesimin yiyeceği olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, simitte uygulanan vergi indiriminde helvanın muaf tutulmasından şikayetçi. SUTHER Başkanı Necati Göksu, "Bu vergi maliyetleriyle geleneksel lezzetlerimiz kaybolmaya yüz tutacak. Tüm dünyada Türk Helvası olarak bilinen lezzetimiz Yunan Helvası olarak anılmaya başlandı. Yapılacak bir vergi indirimi doğrudan fiyatlara yansıtılacağı için dar gelirlinin sofrası da helvayla tatlanacak." diye konuştu.

Yıllık 150 bin ton susam tüketimi yapan Türkiye, Çin ve Hindistan'ın ardından en büyük ithalatçı. Yerli susam üretimi ise ihtiyacın ancak yüzde 5'ini karşılıyor. Susamın kullanıldığı ürünler 1 milyar doların üzerinde bir pazar oluşturuyor. Şu anki vergi oranlarının üretici ve tüketicinin aleyhine olduğunu ifade eden Necati Göksu, şöyle devam etti:

"Ortadoğu ve Arap ülkeleri başta olmak üzere sektörümüz 50'den fazla ülkeye ihracat yapmakta. Kalitesi ve işçiliği nedeniyle Türk Helvası tüm dünyada ilk tercihler arasında yer alıyor. Susam fiyatlarındaki artışın üzerine bir de Türkiye'deki vergiler eklendiğinde rekabet gücümüz çok azaldı. Pek çok ülkede liderliğimizi Yunanistan ve Mısır'a kaptırıyoruz. Baklava ve Yoğurt gibi bize has lezzetleri pek çok pazarda Yunanistan sahipleniyor. Aynı durum Helva için de yaşanmaması adına önlemler almalıyız. Hükümetin bu alanda bir çalışma yaptığını biliyoruz. Sektör olarak susamın vergisinin yüzde 24’ten 10’a indirilmesini istiyoruz. İndirim olursa biz üreticiler de helva ve tahin ürünlerinde fazlasıyla indirim yaparız."

Satışlarının önemli bölümünü kışın yaptıklarını belirten Göksu, “Kış dönemi satışlarımız adına gayet iyi, gayet olumlu. Biz kış döneminde yani Ekim ayından Nisan ayına dek satışlarımızın yüzde 65’ini yapıyoruz. Bu aylarda satışlarımızın yaza göre yüzde 30-35 daha iyi olduğunu görüyoruz. Soğuk kış günlerinde, kar yağdığında helva, tahin, pekmez içimizi ısıtıyor. Hem besleyici özelliği hem de sofraların olmazsa olmazı olduğunu da unutmamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Göksü, diğer yandan iç pazarda üretilen susamın sektörün ihtiyacının yüzde 5'ine dahi yetmediğine işaret ederek, "Susam yaklaşık 50'ye yakın gıda ve tatlıda kullanıldığı için gıda sektörü için kritik bir ürün. Türkiye’de üretilen susamın sektörün talebine yetişememesi nedeniyle imalatçı firmalar ithalata yönlendirmiştir. Devletin milli değerlerimizi korumak için susam ekim alanlarını genişletmesi ve çiftçilere bir takım teşvikler uygulaması gerek." değerlendirmesinde bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı