Öne Çıkanlar çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği teknoloji gelin duvağı fidanı hatay tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

Hızlı Kalkınma, Çok Ciddi Çevre Sorunları Yaratıyor
 Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile Küresel Çevre Fonu tarafından düzenlenen Küresel Çevre Fonu (Global Environment Fund-GEF) Bölgesel Tanıtım Toplantıları Kapanış Çalıştayı, Antalya'nın Kemer İlçesi'nde başladı. Çalıştayda konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca, dünyanın bir yandan kalkınırken bir yandan da kalkınmanın yan etkileri sayılabilecek sorunlardan kendisini kurtaramadığını belirterek, "Gerçekten sonucunu tahmin etmenin güç olduğu çok ciddi çevre sorunlarıyla karşı karşıyayız" dedi.

Göynük Beldesi'nde bulunan Vogue Avantgarde Hotel'deki Kapanış Çalıştayı'na kamu kurumlarının temsilcileri, belediye ve sivil toplum kuruluşları, uluslararası çevre kuruluşları ve üniversitelerden temsilciler katıldı. Çalıştayın açılışında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akca, toplantının GEF'in Türkiye'deki çevre koruma faaliyetlerine verdiği desteklerin yönlendirilmesi ve şekillendirilmesi amacını taşıdığını söyledi.

Dünyanın bir yandan kalkınırken bir yandan da kalkınmanın yan etkileri sayılabilecek küresel iklim değişikliği, çölleşme ve yoksulluk gibi sorunlardan kendisini kurtaramadığını belirten Prof. Dr. Akca, "Bu kalkınma hastalığı sanayileşmeyle beraber başladı. Halen devam ediyor. Ozon tabakasının zayıflaması, küresel ölçekte arazi bozulmaları, çölleşme, erozyonla verimli toprakların aşınması gibi gerçekten sonucunu tahmin etmenin güç olduğu çok ciddi çevre sorunlarıyla karşı karşıyayız" dedi.

Türkiye'deki hızlı kalkınma sürecine işaret eden Prof. Dr. Akca, kalkınmaya bağlı olarak çevrenin de ciddi bir baskı altında olduğunu kaydetti. Türkiye'nin çok büyük bir biyoçeşitliliğe sahip olduğuna değinen Prof. Dr. Akca, "Bu biyoçeşitliliğin dünya adına korunması kalkınmanın ortaya çıkardığı atıklar ve atık suyu, kirlilikleri iyi yönetmeyi başarırken bir yandan da sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmek gerekir" diye konuştu.

Toplantıya katılan GEF uygulayıcı kuruluşları olan Birleşmiş Milletler Sanayi Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) Temsilcisi Süleyman Yılmaz, BM Gıda ve Tarım Teşkilatı (FAO) Temsilcisi Dr. Ayşegül Akın, BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkan Yardımcısı Ulrika Golinski Richardson, temsilcisi oldukları kuruluşlar hakkında bilgiler verdi.

UNIDO temsilcisi Süleyman Yılmaz, Türkiye'de 9 yörede Küresel Çevre Fonu Bölgesel Tanıtım Toplantısı yapıldığını, o toplantılarda hazırlanan raporlardan yararlanılarak Antalya'da nihai rapor hazırlanacağını kaydetti. Yılmaz, raporun tüm Türkiye'nin yararına olması gerektiğini söyledi. Çalıştay, 3 Kasım'da sona erecek.

Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,