Öne Çıkanlar tarım tarım ve orman bakanlığı yetiştiricilik kursu hayvancılık ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

İhracatçı Rusya ile ilgili yaptırımlara temkinli
İhracatçı Rusya’nın yaptırıma karşı yaptırım kararına karşı temkinli olup konunun her yönü ile ele alınmasından yana.


Ukrayna ile siyasi sorunları bulunan Rusya’ya ticari yaptırımlar uygulayan ülkelere Moskova’dan cevap geldi. Devlet Başkanı Vladimir Putin de Moskova'ya yaptırım uygulayan ülkelere aynı şekilde karşılık verileceğini dile getirdi. Buna göre Rusya’nın ABD, AB, Avustralya, Kanada ve Norveç menşeili gıda ürünlerinin ithalatının yasaklandığını açıklandı. Ambargo meyve, sebze, et, balık, süt ve süt ürünleri ithalatlarını kapsıyor. Rusya’nın açıklamalarını yorumlayan ihracatçılar da siyasi olayların hoş olmadığını, ancak ticari anlamda Rus halkının gıda ambargosuna tabi tutulmasını da doğru bulmadıklarının vurguladı. Rus halkının gıdasını Türkiye’den karşılayabileceğini belirten ihracatçılar, şunları kaydetti:

İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun:

“Rusya Federasyonuna yönelik ihracatımız son dönemlerde artıyordu. Son durum balıkçılık sektörünün lehine olabilir. Ruslar daha çok Yunanistan’dan balık ithalatı yapıyordu. Bu durumda Yunan balıkçıları geri planda kalacak. Rusya’ya ihracatımızın yüzde 30’u bulacak şekilde artabileceği kanısındayım.”

İstanbul Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Latif Ünal:

“Bu kararın altyapısını iyice ele almak gerekir. Bir anda bayram havası estirmek, ‘ihracatımız patlayacak’ demek doğru olmaz. Böyle yaparsak içeride de gereksiz yere fiyatların artmasına neden oluruz. Rusya Federasyonu’nun aldığı bu kararı iyi anlamak lazım. Altyapısını görmek, iç yüzünü öğrenmek ve nasıl uygulanacağını takip etmekte fayda var. İyi anlamadan hayata nasıl geçirileceğini görmeden yorumda bulunmak yanlış olur. Ayrıca Rusya yaş meyve sebze sektöründe senelerdir çalıştığımız bir ülke. Bu kararın devam etmesi, ihracatımıza olumlu yansıyacaktır. Ancak, Rusya bizden ne gönderirsek alacaktır diye tahminde bulunmak da yanlış, Çünkü gıda ithalatında çok sıkı denetimler yapıyorlar. Bu denetimlerin gevşemesi, kolaylık sunması gibi bir beklenti de olmamalı. Rusya Federasyonu ile son senelerde ticari bağlarımız artmaktadır. Türkiye’nin tarım ürünleri ihracatında yaptığı denetimler ve uyguladığı disiplin, Rusya Federasyonu tarafından başka ülkelere örnek teşkil edecek kadar iyi durumdadır. Dolayısıyla iyi bağlarımız devam etmektedir. Bu karar uygulanırsa tabii ki ihracata olumlu yansıyacaktır. Ancak gelişmeler yakından takip etmek ve temkinli yaklaşmak gerekir.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı