Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

İhracatçıda kriz korkusu yok
İhracatçılar 3. çeyrekte de 2. çeyrek gibi yatırım yapacak, istihdama destek sağlayacak. Ekonominin yılsonunda olumsuz olacağını düşünenlerin oranı sadece yüzde 13.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi “Anket sonuçlarında da ortaya çıkan ve ihracat odaklı üretim stratejisi olarak özetleyebileceğimiz taleplerimiz, başta başbakanımız olmak üzere görüştüğümüz tüm bakanlarımız tarafından büyük destek gördü, kalkınma planlarında da yer almasını bekliyoruz”

Büyükekşi, “AB’de yaşanan olumsuzluklara rağmen, Ağustos ayının ilk 17 gününde o bölgeye olan ihracatımız yüzde 40 arttı. 2012 için planladığımız genel ihracatı, 2011’de gerçekleştireceğiz”

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), tarafından üç ayda bir gerçekleştirilen eğilim anketi, 2011 yılı ikinci çeyrek gerçekleşme ve üçüncü çeyrek beklentileri açıklandı. En fazla ihracat yapan ilk bin firma içinden 546 firmanın üst düzey yöneticilerinin katıldığı ankete göre ihracatçıların önümüzdeki dönemde kriz gibi bir beklentisi görünmüyor. Firmaların sadece yüzde 13’ü yılsonunda olumsuz bir ekonomi bekliyor. Anket sonuçlarını değerlendiren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ülkedeki tüm ekonomik göstergelerin olumlu olduğunu vurgulayarak, “Kamuoyunda sözü edilen kriz ve panik havası yanlış, anketin sonuçları da bunu gösteriyor” dedi. Anketin, AB’de yaşanan olumsuz gelişmeler ve ABD’nin kredi notunun düşürülmesinden önce yapıldığını hatırlatan Büyükekşi, bu olumsuz gelişmelerin, sonuçlarda fazla bir değişiklik getirmeyeceğini söyledi.

İstihdam beklentisi tutuyor

Büyükekşi, anket sonuçlarında ortaya çıkan talep ve beklentileri son 20 gün içinde hükümet ile yaptıkları temaslarda dile getirdiklerine vurgu yaptı. “Anket sonuçlarında da ortaya çıkan ve ihracat odaklı üretim stratejisi olarak özetleyebileceğimiz taleplerimiz, başta başbakanımız olmak üzere görüştüğümüz tüm bakanlarımız tarafından büyük destek gördü, kalkınma planlarında da yer almasını bekliyoruz” diye konuşan Büyükekşi, ithalat artışının yüzde 40’ın üzerinde olmasının ihracatın başarısını gölgelediğini ifade etti. Büyükekşi, anketin ilk çeyrek sonuçlarında, ihracatçıların yaklaşık 200 bin yeni istihdam yaratacağını açıkladıklarını hatırlatarak, “Bu son ankette de 50 bin firmanın yüzde 35’i yıl sonuna kadar ortalama 11 kişiyi işe almayı planladıklarını teyit etti, hesaplar tutuyor, işsizlik rakamları da bunu doğruluyor” dedi.

AB’ye ihracat 17 günde yüzde 40 arttı

Türkiye’nin önemli ihracat pazarı olan AB’de yaşanacak olası bir krizin, uzun vadede ihracat hedeflerine olumsuz etkiler yapmayacağını söyleyen Büyükekşi, “Ağustos ayının ilk 17 gününde, Almanya’ya yüzde 40, İngiltere’ye yüzde 33 ve kriz var denilen ülkelerden İtalya’ya yüzde 46, İspanya’ya ise yüzde 53 gibi yüksek oranlarda ihracat artışı yakaladık. AB bölgesine genel artışımız ise aynı dönemde yüzde 40. Bu göstergelere göre, yıl sonunda 2012 için planladığımız genel ihracatı 2011 yılında gerçekleştirmiş olacağız” dedi. 2023 ihracat hedefini, yıllık yüzde 12 oranında artışa göre ve 4’er yıllık kırılımlarla planladıklarını hatırlatan Büyükekşi, yıl sonunda yakalanacak ortalama yüzde 6 civarı büyüme ile rakip ülkelerle aramızdaki makasın kapanacağını da söyledi. Büyükekşi, “Herkesten fazla büyüyoruz bu büyük bir fırsat” dedi.

Arap baharından sert rüzgar esmedi

Mehmet Büyükekşi, Arap ülkelerinde yaşanan olumsuzlukların da ihracata uzun vadede olumsuz etkileri olmayacağını kaydetti. Krizin ilk yaşandığı ülkeler olan Mısır ve Tunus’da kısa süreli düşüşler olsa da, şu anda rakamların yine yükseldiğine vurgu yapan Büyükekşi, Libya dışındaki ülkelerde hiçbir sorun olmadığını ifade ederek; Ağustos ayı ilk 17 gününde Suriye’ye yüzde 30, Mısır’a yüzde 108, Fas’a yüzde 186 ve Tunus’a ise yüzde 46 oranında ihracat artışı sağlandığını açıkladı.

Anketten bazı sonuçlar…

- 3’üncü çeyrekte, ihracatçıların yüzde 43.8’i üretimin, yüzde 45.4’ü ise ihracatın artacağını düşünüyor.

- İhracatçılar, 2’inci çeyrekte kullandıkları hammaddenin yüzde 66.1’ini yurtiçinden kullanırken; elektrik tüketimi artan firma oranı ise yüzde 53.5 oldu.

- Yılın 3’üncü çeyreğinde ilk kez girilmesi planlanan ilk 5 ülke sırasıyla Rusya, İran, ABD, Irak ve Almanya olarak belirtildi.

- Yılın 2’inci çeyreğinde, dış finansman talebi bir önceki çeyreğe göre 7 puan artarak yüzde 39 olurken; en fazla özel bankalar tercih edildi.

- Firmaların yüzde 40’ı, yılın üçüncü çeyreğinde finansman talebi olacağını belitti.

- Firmaların yaklaşık yüzde 54’ü, kur riskinden korunmak için önlem almadığını belirterek bunu ithalat yapmasına bağladı.

- Firmaların eleman ihtiyacında yaklaşık yüzde 50 ile usta, teknisyen gibi vasıflı eleman ihtiyacının öne çıktığı görüldü.

- İhracatçılar 2’inci çeyrekte yüzde 35.5 oranında modernizasyon, yüzde 30 oranında da kapasite artırımına yatırım yaparken; üçüncü çeyrekte de yatırımların yurtiçinde yine yüzde 30 oranında modernizasyon, yüzde 27.5 oranında da kapasite artırımı üzerine olacağı ifade edildi.

- İhracatçılar, yıl sonunda 1.66 dolar, 2.34 euro ve 9.13 büyüme beklentisi içinde.

- Firmaların yüzde 43’ü sanayi, yüzde 48.4’ü ise tarım emtia fiyatlarının artacağını düşünüyor.

- İhracatçıların öncelikli sorunlarında, enerji maliyetleri, aramalı ve hammadde fiyatları ile vergi maliyetleri; birinci sorun olan döviz kurlarını neredeyse yakaladı.

- İhracatçı firmaların sadece yüzde 6.8’i borsada işlem görüyor ve önümüzdeki 3 yılda sadece 12.8’i borsada yer almayı planlıyor.
Doğan Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi