Öne Çıkanlar mikado kayısı fakıbaba tarım eğitim abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

‘İhracatın yüzde 56,3’ünü KOBİ’ler yapıyor’
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bursa Müdürü Ahmet Akdağ, Türkiye'de işletmelerin yüzde 99,87'sini KOBİ'lerin oluşturduğunu belirtti. Akdağ, KOBİ’lerin katma değere yüzde 58,44 katkı sunduğunu, ihracatın da yüzde 56,30’unu karşıladığını aktardı.

Bursa Kent Konseyi Sürdürülebilir Kalkınma Çalışma Grubu, KOSGEB ile Bursa, Eskişehir, Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) tarafından organize edilen ve Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) Bursa Destekleme Derneği’nin destek olduğu 'KOBİ'ler Gelişiyor' eğitimine katılan girişimciler, törenle sertifikalarını aldı.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde yapılan törende konuşan KOSGEB Bursa Müdürü Ahmet Akdağ, KOBİ'ler hakkında istatistikî bilgiler verdi.

Akdağ, "Geçen sene düzenlenen eğitim programı yeni KOBİ’ler kazandırmıştır. Umarım bu seneki eğitim programı da ülkemize yeni KOBİ’ler kazandırır. Ülkemizdeki işletmelerin yüzde 99,87'sini KOBİ'ler oluşturuyor. Oluşturulan istihdamın yüzde 80,57'si bu işletmelerimizde hayat buluyor. KOBİ’ler yapılan yatırımların yüzde 61,99’unu gerçekleştiriyor. Katma değere yüzde 58,44 katkı sağlıyor. İhracatın yüzde 56,30'unu da KOBİ’ler yapıyor.” diye konuştu.

Bursa Kent Konseyi Başkanı Mehmet Semih Pala da bir kişinin dükkân açmasının devletten maaş istemediği anlamına geldiğini kaydetti.

Pala, "Yanında insanlar çalıştırarak bunların devletten iş istememesini de sağlayacak. Bunlardan vergi alınmamalıdır. Zaten devletten maaş almayan girişimcilerden, maaş kadar vergi alınıyor. Devlet artık istihdam alanı açmıyor. Maliye ve sigorta mevzuatıyla ilgili yapılması gereken basit işlemleri dahi yapamayan yapıdan, daha aktif yapılara geçilmelidir. Bu konuda Bursa Kent Konseyi olarak çalışmalar yapıyoruz. İşyeri açanların ve KOBİ’lerin önündeki maliye ve sigorta mevzuatı içindeki tuzakların kaldırılmasını temenni ediyorum." dedi.



“2012 TÜRK KOBİ’SİNİN YILI OLACAK”

TOSYÖV Bursa Destekleme Derneği Başkanı Habil Turan da dünyanın değiştiğini ve değişime ayak uydurmak için çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Bu kapsamda BEBKA ve KOSGEB desteğiyle girişimcilik eğitimi, proje yazma eğitimi ve yöneticilik geliştirme eğitimi düzenlediklerini belirten Turan şunları kaydetti:

“Türkiye´deki KOBİ'ler dünyanın ortak çalışmak istediği seviyeye geldi. Sıfır hatayla üretim yapmaktayız. Dünya ve Avrupa bizlerle çalışmak için yarışıyor. 2012 yılı dünya genelinde Türk KOBİ’sinin yılı olacaktır. Bu çalışmalarımızı kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa sürdüreceğiz. Bizler ışığı gördüğümüzde sonuna kadar gideriz. Ne zaman duracağımızı bilmeden, bir verildiyse üzerine iki koyarak çalışırız.”

Konuşmaların ardından 'Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Getirdikleri' isimli panele geçildi. Bilim Müşavirlik Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Çapraz ve Uludağ Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Yard. Doç. Dr. Halit Aker tarafından yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında katılımcılara detaylı bilgi aktarıldı.

Programın sonunda girişimcilik, proje yazma ve yöneticilik geliştirme eğitimlerine katılanlara sertifikaları verildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı