Öne Çıkanlar Üretici çiftçi eğitim tarım Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

İncirde akma sona erdi, yüzler gülüyor
Geçen hafta incirde hava şartlarından dolayı başlayan akma sona erdi. İncirlerin dalında kurumaya başladığını belirten üreticilerden Sabri Eyüpoğlu akma, ballı basra ve kırmızı örümcek hastalığından dolayı bahçelerde zarar meydana geldiğini söyledi.

Germencik ovasında incir tarlalarında görülen hastalık, havaların ısınması ve çiy yağmaması sonucu sona erdi. Eyüpoğlu, “Havalar düzeldi, incirimiz de düzeldi. Şimdilik bir sıkıntı görünmüyor. İncirde akma sona erdi, artık dalında kuruyor. Biraz da olsa basra ve kırmızı örümcekten kaynaklanan sıkıntı var. İncirde yaprak dökülmesine sebep oluyor. Bu da incirinin iyi kurumasına engel oluyor. Onun dışında bir sıkıntı görünmüyor. İncirin dalında akmasıyla az da olsa bir ürün kaybı söz konusu ama bu o kadar önemli değil. Bu yıl havalar böyle giderse incirimiz çok güzel olacak. Fiyatlar da iyi olacak. Hem üretici hem de incir satıcıları için iyi bir yıl olacağa benziyor.” dedi. Bu yıl incir üretiminin düşük olmasının fiyatını da etkileyebileceğini belirten Sabri Eyüpoğlu, “Şimdilik ürünün kalitesinde ciddi sıkıntı yok. Üreticinin yüzü bu sene güler. Fiyat da iyi olacak. Bugün incirde ortalama fiyat 5-6 TL; yemeklik incir 10-15 TL arasında olacak gibi. Şimdilik düzelme var. Havalar iyi giderse daha güzel olur. Üreticiyi de işletmeciyi de tatmin edecek. Fiyatı yüksek olabilir.” dedi.

Germencik ovasında incir bahçesindeki akmaların büyük oranda sona erdiğini belirten Zeki Günday da hasada başladıklarını söyledi. Az da olsa rekoltede kayıp olduğunu ancak havaların düzelmesiyle incirdeki kurumanın normale döndüğünü ifade eden Günday, “İlk zamanlar incirimizdeki akma bizi korkuttu. Şimdi düzelme var. Artık incirimiz dalında akmadan kuruyor. Buna çiy ve yağan yağmurlar sebep olmuştu. Havalar böyle giderse incirimiz güzel olacak. Hasada da başladık. İlk akan incirler artık hurda incir olacak ama şimdi incirimizin kuruması yüzümüzü güldürüyor.” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı