Öne Çıkanlar aa Gıda eğitim kefir mikado kayısı

Bu haber kez okundu.

İncirde mahsul az, fiyat yüksek olacak
‘Bursa Siyahı’ markasıyla İngiliz Kraliyet ailesinin mutfağına kadar giren, dünyanın dört bir tarafına ihraç edilen siyah incir hasadı başladı. Üreticiler, 2 ile 5 lira arasında satılan incirin fiyatından memnun. Ancak rekoltenin geçen yıla göre yüzde 30 daha az olması endişelendiriyor.

Bursa’nın siyah incir depolarından Ovacakça köyünde, üreticilerin yoğun mesaisi devam ediyor. Sabah 06.00’da ailece bahçeye giden köylüler, sıcak altında incir topluyor. İki çocuğu ve yeğeni ile incir toplayan üreticilerden Firdevs Demirhan, büyük zahmet çekmelerine rağmen bu sene incir fiyatlarından memnun olduklarını söyledi. 5 TL’den başlayan incirin kilosunun şimdilik 4 lira olduğunu belirten Demirhan, "Şu an fiyatlar güzel, kazandırıyor." dedi. Annesine yardım eden lise öğrencisi Sabriye Demirhan ile yeğen Enes Şengül ise incir toplamanın zorluğuna dikkat çekti.

Üretici Ayla Durmuş, incirin kalitesinin çok iyi olduğunu ifade etti. Geçen sene fiyatların 5 TL’den açıldığını ve bir anda 2 liraya kadar indiğine dikkat çeken Durmuş, şu an satış seviyesinin iyi ve normal olduğunu, daha aşağı inmemesini umduklarını kaydetti.

'FİYATLAR GEÇEN SENENİN ÜÇ KATI AMA ÜRÜN YOK'

Yusuf Hiçdurmaz ise bu sene ağaçlarda incirin az olduğunu dile getirdi. Hiçdurmaz, şöyle konuştu: "Bu sene dolunun etkisi biraz oldu, döllenme fazla olmadı. Ürün az, havaların yağmurlu gitmesi, olumu biraz frenledi. Bir de ilaç atılmadı bu sene. İncirin erken olması için ilaç kullanılmadı. Geçen sene 30 ton topladım, bu sene biraz daha altında incir toplayacağım, öyle görünüyor. Ama fiyatlar geçen senenin üç katı. Geçen yıl bu zamanlarda incir 1,5 liradan satılıyordu. Şu an 4 ile 5 liraya gidiyor."

KURULAR: FİYATLAR DÜŞERSE KİMSE BORCUNU ÖDEYEMEZ

Şaban Kurular, mahsulün az olduğuna dikkat çekti. Kurular, "Fiyatlar iyi ama mahsul iyi değil. Geçen seneye göre en az yüzde 30 fire var, dökülüyor incirler. Havalar bir sıcak bir yağmurlu, şu an ağaçlar inciri döküyor. Bu sene böyle bir sıkıntı var. Geçen sene 200-205 kilo incir topluyordum, bu sene 100-120 kilo ancak toplarım. 80’e de düşebilir. Kalite çok güzel, fakat az." diye konuştu.

Şu anki fiyatların da kritik seviyede olduğunun altını çizen Kurular, şunları söyledi: "Şu anda Allah bereket versin, fiyatlar iyi. Yani mahsulün azlığının getirdiği açığı fiyatlar kapatıyor. Ama fiyatlar biraz düşerse kimse borcunu ödeyemez onu da söyleyeyim. Kesinlikle, fiyatlar düşerse rekolte az olduğu için hiç kimse ne borcunu ödeyebilir. Kışı aç geçirir, evini ya da benim gibi külüstür bir arabası varsa onu da satar yer."

GEÇEN SENE 16 BİN 400 TON İHRACAT YAPILMIŞTI

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği verilerine göre, 2013 yılında 16 bin 400 ton Bursa siyah inciri ihraç edilerek 35 milyon dolar gelir elde edildi.

UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, 2014 yılında yüzde 10 artışla, 18 bin ton ihracat ve 40 milyon dolarlık gelir hedeflendiğini açıklamıştı. Çalı, Bursa'da 40 mahallede üretilen incirin 30 civarında ülkeye ihraç edildiğine dikkat çekmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı