Öne Çıkanlar abelya ağacı fidanı mikado kayısı tarım eğitim fakıbaba

Bu haber kez okundu.

İpek; "Yatırım öncesi fizibilite çok önemli"

Mersin Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin İpek, iş hayatına atılmak isteyen genç girişimcilere, "Fizibilite çalışması yapmadan yeni sektörlere yönelmek doğru değildir" uyarısı yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım’ın geçtiğimiz günlerde yatırımcılara verdiği destek güvencesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan İpek, yatırımcılara sağlanacak imkanların ihracatı artıracağını belirterek, "Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, üretimi ve ihracatı artırmak için yatırımcılara destek sözü verdi. Devletin sağlayacağı bu destek ve teşviklerin etkili olacağını ve ihracata yönelimin artacağını düşünüyorum. Bu imkanı iyi değerlendirmek gerekiyor. Başbakanımızın verdiği destek güvencesi bazı yatırımcıların, özellikle sektöre adımını yeni atmış genç girişimcilerin iştahını kabartabilir. Ancak işin heyecanına kapılıp olası aksiliklere karşı ’B’ planı yapmadan işe girişmek çok mantıklı görünmüyor. Yatırımcıların büyümesi için üretimi artırması gerekiyor. Üretimin artması da daha fazla borçlanmaya girmek demek. Fakat dış politikada yaşanacak herhangi bir olumsuzluğun sizi etkileme ihtimali var. Politik bir kriz çıkması durumunda ihracatın durma riski var. Uluslararası iş yapmak kolay değil. Dolayısıyla gerekli önlemleri alarak ve bu riskleri göz önünde bulundurarak karar vermek gerekiyor" diye konuştu.

"Kümelenme, iş birliğini artırır"

Kümelenme modeli ile ilgili de düşüncelerini dile getiren İpek, şöyle devam etti; "Bir başkasını taklit ederek iş hayatına atılmak ya da yeni sektörlere yönelmek doğru değil. Gerekli fizibilite çalışmalarının yapılması ve işin artı ve eksilerinin tespit edilmesi gerekiyor. Basit örneklerle ifade edecek olursak, ’A kişisi buraya market açmış çok güzel işliyor’ deyip onun yanına market açmak yerine, marketin olmadığı bir yere açıp işletmek ya da o muhitte yaşayan insanların ihtiyacı olduğu bir hizmeti sağlayarak iş hayatına girmek daha akla yatkın. Bunun tam tersi olarak bazı sektörlerde de kümelenme daha mantıklıdır. Kümelenme, firmalar arasındaki bilgi alışverişini, iş birliğini artırır. Müşteriyi çekmek adına rekabet artar, bununla birlikte de inovasyona verilen önem büyür. Dolayısıyla girilecek sektörün ve lokasyonun iyi seçilmesi, inovatif çalışmaların gerçekleştirilebileceği alanların tercih edilmesi büyük önem taşıyor."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı