Öne Çıkanlar Gıda makam aracı kapanış fiyatı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

Irak'a alternatif pazar aranıyor
Akdeniz Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Can Yamanyılmaz, Irak'ta son günlerde yaşanan gelişmeler nedeniyle ihracatçılar olarak alternatif pazar arayışında olduklarını belirtti. Yamanyılmaz, ihracatçıların yeni hedef pazarlar olarak da Japonya, Kuzey Afrika ve Orta Asya'yı belirlediğini söyledi.

Yamanyılmaz, yaptığı açıklamada Irak’ta yaşanan gelişmeleri yakından ve kaygıyla takip etiklerini ifade etti. Son yıllarda ihracatçıların can simidi olan Irak’a son 4 yılda ihracatın sürekli arttığını hatırlatan Yamanyılmaz ancak artış trendinin bu ülkede yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle, son dönemde yerini düşüşe bıraktığını kaydetti. Son açıklanan Haziran ayı ihracat rakamlarınında bu düşüş trendini ortaya koyduğunu anlatan Yamanyılmaz düşüş eğiliminin Temmuz ayında da devam etmesinden endişe ettiklerini söyledi. Yamanyılmaz, Irak’ta yaşanan bu olumsuz durumun, 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat hedefi sürecinde hızlarını keseceğinden endişe ettiklerini anlatarak buradaki iç karışıklıkların bir an önce son bulmasını dilediklerini belirtti. Sektörün önemli ürünlerinden beyaz et üretimimiz son 4 yılda 1 milyon 100 bin tondan, 2 milyon tona, yumurta üretiminin ise 17 milyar adete çıktığını hatırlatan Yamanyılmaz, "Bununla birlikte 2010 yılında 19 milyon dolar olan beyaz et ihracatı 2013 yılı sonunda 154 milyon dolara kadar ulaşmıştır.” dedi.

Bu yükselen ihracat rakamlarının, yüzlerini güldürdüğünü ve gurur duyduklarını ifade eden Ali Can Yamanyılmaz, "Ancak elde edilen bu başarıda büyük payı olan Irak’ın yaşadığı iç karışıklıklar bölgeye yapılan ihracatta gerileme sinyallerini arttırıyor." şeklinde konuştu.
Türkiye’nin en önemli pazarları arasında yer alan Irak’ ta ortaya çıkan bu olumsuz durumun ihracatçılarımızın planlarını bozduğunu vurgulayan Yamanyılmaz şöyle devam etti: "Yaklaşık 6 yıl önce Irak pazarına kanatlı ihracatına başladık. O tarihten itibaren de artan talebi karşılayabilmek adına bölge ihracatçılarımız ciddi kapasite artışına gitti ve bu pazarda sorunlar yaşanması ihracatı sekteye uğrattı.”

İhracatçıların Irak’ta yaşanan bu durumdan olumsuz etkilenmelerini önlemek maksadıyla çeşitli çözüm yolları ürettiklerini kaydeden Yamanyılmaz, "Önce Suriye, ardından da Irak’ta başlayan iç karışıklıklar nedeniyle bu bölgelere ürün göndermekte zorlanıyoruz ve alternatif geçiş yolları arıyoruz. Suriye kapısı kapanmadan önce bu ülke üzerinden Arap Yarımadası’ndaki 11-12 ülkeye ürün gönderebilirken bu avantajımızda ortadan kalktı. Şimdilerde ise Irak’a gidiş yollarımız da tıkandı. Mersin’den Ürdün üzerinden Ro-Ro gemileriyle veya Suudi Arabistan üzerinden Güney Irak’a geçiş yapılabilir. Ya da İran üzerinden de Irak’a girilebilir. Irak’a mal gönderebilmek için diğer bir alternatif olarak; en çok ihraç edilen ürünlerden olan yumurtanın Irak’a ulaşımı, Türk Hava Yolları’nın kargo uçakları ile sağlanabilir. Bu konuda THY ile anlaşma yapma talebinde bulunduk. İhracatçılarımızın, bu sıkıntılı dönemde her zamankinden daha çok finansman kaynağına ihtiyaçları var. Bankalarımız,ihracatçılarımıza destek olmalı. Bunun için de bankalar, ihracatçılarımıza kredi vermeli, geçici fon sağlanmalı, kredi geri ödemlerinde erteleme yoluna gitmeli." ifadelerini kullandı.

"YENİ HEDEF PAZARLAR OLARAK JAPONYA, KUZEY AFRİKA VE ORTA ASYA ÜLKELERİNİ BELİRLEDİK"

Irak’taki yaşanan sorunların ihracatçıları alternatif pazar arayışlarına yönlendirdiğini ifade eden Yamanyılmaz şöyle devam etti: "Yeni hedef pazarlar olarak da Japonya, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerini belirledik. Bunun için de hükümetten destek bekliyoruz. İhracata teşvik amacıyla verilen yardımlar için yeni bir düzenleme yapılması gerekli. Bunun için de mevcut durumda ihraç edilen ürünün ton başına verilen Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımlarının, tekrardan düzenlenerek ihracat yapılan ülkenin uzaklığına göre verilmeli. Ayrıca ihracatçılarımız için alternatif pazar oluşturabilmek adına Kuzey Afrika ile olan Serbest Ticaret Anlaşmalarımızı kendi lehimize çevirmeliyiz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı