Öne Çıkanlar makam aracı Gıda kapanış fiyatı hayvancılık ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

IŞİD krizi ihracatı vurdu
Gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye’nin de bilinen temel problemlerinden biri olan cari açığın kapatılmasında önemli rol oynayan ihracat, son zamanlarda IŞİD’in oluşturduğu kaos ortamıyla olumsuz bir tablo çiziyor. Irak ve civarında yaşanan olaylar nedeniyle, can güvenliğinin tehlikede olması ve mal sevkiyatının sekteye uğraması, Türkiye ve Irak arasındaki ekonomik akışı derinden etkilerken, 2 ülke arasındaki ihracat son 35 ayın en düşük seviyesine indi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan son verilere göre ihracat, Haziran ayında bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 6 azalırken, Irak ile ihracatta ise yaklaşık yüzde 29 oranında düşüş olduğu belirtildi. Türkiye'nin toplam ihracatından en fazla pay alan ülkelerden biri olan Irak'a yapılan ihracat, Haziran ayında son 3 yılın en düşük seviyesinde görünüyor. Türkiye ile en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında ise Irak 3. sıraya geriledi. Uzmanlar, Türkiye’deki genel ihracat miktarındaki düşüşün temel nedeni olarak, Türkiye’nin ikinci en büyük ticari partneri olan Irak’a yapılan ihracatın azalmasını gösterirken, kısa sürede bu krizin aşılamaması halinde ihracattaki kaybın daha da artabileceğini ifade ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı