Öne Çıkanlar yüksek planlama kurulu begonvil fidanı mikado kayısı abelya ağacı fidanı veteriner hekimleri birliği

Bu haber kez okundu.

İSMMMO Başkanı Arıkan’dan Şirketlere Tarihi Uyarı
ANTALYA (ANKA) - İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) ile ekonomide ve şirketler dünyasında çok önemli bir eşiğe girildiğini belirterek, Türkiye’de yaklaşık 700 bin dolayındaki limited 100 bine yakın anonim şirketin bu durumdan güçlü çıkıp, ayakta kalabilmesi için tarihi uyarılarda bulundu.

Antalya’da İSMMMO’nun düzenlediği 10. Türkiye Muhasebe Denetimi Sempozyumu ve 4. Uluslararası Türkiye Muhasebe Denetimi Sempozyumu’nun açılış konuşmasını yapan Arıkan 1 Ocak 2013 tarihinin gerek muhasebe meslek camiası, gerekse de Türk şirketleri için bir milat olacağını anımsattı ve şirketlerin denetim konusunda gerekli standartlara uyum sağlaması gerektiğini, kurumsallaşmanın ise herkesin yararına olacağını dile getirdi. Sözkonusu tarihte TTK’nın devreye girdiği zaman Türkiye’de tüm muhasebe sisteminin yeniden yapılanacağını ve Türkiye Muhasebe Standartları ve KOBİ Standartları’nın devreye girmesinin zorunluluğunu vurgulayan Arıkan; “Bundan sonra şirketlerimiz ancak kurumsal yönetim, kamu güveni ve şeffaflık ilkelerinin hayata geçirilmesiyle büyüyebilecek ve ayakta kalabilecektir” dedi.

-“KAPANIŞ İŞLEMLERİ VERGİSEL BOYUTUYLA BASİT BİR HALE GETİRİLMELİ”-

Mevcut durumda şahıs şirketlerinin aktif ve pasifleriyle tüzel kişiye dönüşmesinde bir vergi yükümlülüğü olmadığını, ancak bir limited ya da anonim şirketin şahıs şirketine dönüşmesinde sorun yaşanabileceğini söyleyen Arıkan ekonomi yönetimine uyarıda da bulunarak “Bu noktada kolaylık sağlanmalı, kapanış işlemleri vergisel boyutuyla basit bir hale getirilmelidir” diye konuştu.

-“85 BİNE YAKIN MUHASEBE MESLEK MENSUBU EĞİTİM SÜRECİNDEN GEÇECEK”-

Şirketler için denetimin yanı sıra işlem denetçisi kavramının da TTK ile devreye gireceğini aktaran Arıkan, TÜRMOB çatısında 85 bine yakın muhasebe meslek mensubunun bu konuda bir eğitim sürecinden geçeceğini de dile getirdi. Şirketlerin yeni süreçte, mutlaka bir hukukçusu, denetçisi ve danışmanı olması gerekeceğinin de altını çizen Arıkan bu durumun ise bir maliyet oluşturacağını, merdiven altı çalışan firmaların, vergi avantajı için kağıt üstünde kurulan firmaların ya da uyur pozisyondaki bir çok firmanın tasfiyesiyle ekonominin sağlıklı bir yapıya kavuşacağını bildirdi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,