Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

İsrail Mallarına Boykot
MANİSA (A.A) - Fazilet Özer - TZOB Ege Bölge Toplantısı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in de katıldığı bir törenle Manisa'da başladı.

TZOB Başkanı, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Mavi Marmara gemisine yönelik saldırı ve yaşanan gelişmeler nedeniyle Türkiye'nin, İsrail'e yönelik tavrını desteklerini belirterek, TZOB ve Türk çiftçisi olarak İsrail mallarını boykot ettiklerini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin, İsrail konusundaki tavrını doğru bulduklarını ve desteklediklerini ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu:

''İsrail'in mallarını boykot ediyoruz, kullanmak istemiyoruz. İsrail özür dilemediği, tazminat ödemediği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile barışmadığı müddetçe biz bu boykotumuza devam edeceğiz. Ancak sadece çiftçinin boykot etmesi yeterli olmaz. Bu işin ithalatını, ihracatını yapanlar var, onlar da buna uymalı. Bize İsrail tohumu vermesinler, İsrail malı satmasınlar. Herkes kaderini yaşayacak. Bu ülke de, İsrail de kaderini yaşayacak. Bu şımarık ülkenin hakkından Türkiye gelecektir, bundan emin olun.''

Konuşmasında, ziraat odalarının ve TZOB'un son yıllarda idari ve mali yönden güçlü hale gelmeye başladığını anlatan Bayraktar, gelen paranın odalar tarafından hizmete dönüştürüldüğünü söyledi.

Paranın nasıl ve nerede kullanılacağının önemli olduğunu, çiftçinin hizmet beklediği için para verdiğini kaydeden Bayraktar, bu alınterinin doğru kullanılması gerektiğini söyledi. Birlik yöneticilerinden bu parayı doğru kullanmalarını isteyen Bayraktar, ''Herşeyi devletten beklemenin artık bittiğini'' kendilerinin de üzerlerine düşenleri yapması gerektiğini ifade etti.

Bakanlık tarafından yürütülen çiftçi kayıt sisteminin bir meslek kuruluşu olarak TZOB tarafından yürütülmesi gerektiğini ancak bunun için TZOB'un hazır olması gerektiğini anlatan Bayraktar, altyapının hızlı şekilde hazırlanması gerektiğini, 9 bölgede pilot olarak bu uygulamaya başlayacaklarını, uygulamanın altyapı güçlendikçe Türkiye geneline yaygınlaştırılacağını kaydetti.

AB projelerine değinen Bayraktar, birlik mensuplarından daha fazla proje üretmelerini ve AB fonlarından daha fazla yararlanılmasını istedi.

Dünyada gıda fiyatlarının artması konusuna değinen Bayraktar, bunun fırsata dönüştürülmesi gerektiğini, bunun verimlilik kalite ve standartla sağlanacağını, bu yapılamadığı takdirde çiftçinin ve ülkenin zengin edilemeyeceğini söyledi.

Bayraktar, sektördeki maliyet sorununun yapısal sorunlardan kaynaklandığını, bu sorunlar çözülmeden maliyet sorunun çözülemeyeceğini belirtti. TZOB Başkanı, toplantıya katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'den arazi bölünmesi sorununun önüne geçilmesini, sulama yatırımlarının bitmesini istedi.

Bayraktar, çiftçi refahı artırıldığında ''ailelerin çiftçi çocuklarına kız vermek için yarışacağını'' söyledi.

Bayraktar, tarım bakanlığı liderliğinde bir ortak akıl oluşturulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Vali Halil İbrahim Daşöz de konuşmasında, kendisinin de çiftçi ailesinin çocuğu olduğunu ve tarımsal üretimi bildiğini ifade ederek, Türkiye'nin lokomotif sektörleri arasında yer alan tarımın geliştirilmesi için yapılan çalışmaların önemini dile getirdi
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,