Öne Çıkanlar fakıbaba vairo badem çeşidi Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

İstanbul’un enflasyonu mayısta da durmadı
İstanbul Ticaret Odası (İTO) İstanbul’un mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. İTO tarafından İstanbul için hazırlanan 1995 bazlı Ücretliler Geçinme İndeksine göre perakende fiyatlar aylık yüzde 1.12, Toptan Eşya Fiyatları İndeksine göre toptan fiyatlar ise aylık yüzde 0.08 oranında artış gösterdi. Söz konusu bu oran mayıs ayları itibariyle son 6 yılın en yüksek enflasyon oranı oldu.

2012 yılı Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayı ile mukayesesinde perakende fiyatlar % 10,57, toptan fiyatlar % 10,09 oranında artış kaydetti.

EĞLENCENİN MALİYETİ YÜKSELDİ
Mayıs ayında, Kültür, Eğitim ve Eğlence Harcamaları grubunda yer alan bazı ürünlerin yanı sıra Ev Eşyası grubunda yer alan dayanıklı tüketim mallarındaki maliyet kaynaklı fiyat hareketleri ile Gıda grubunda mevsimsel özelliklere ve girdi maliyetlerine dayalı fiyat artışları bu ayki enflasyon üzerinde etkili oldu. Kültür, Eğitim ve Eğlence Harcamalarında yüzde 9.13, giyim harcamalarında yüzde 2.26, ev eşyasında yüzde 0.91, gıdada yüzde 0.81, sağlık ve kişisel bakımda yüzde 0.77, konutta ise yüzde 0.60 oranında artış izlenirken, ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubu yüzde -0.89 oranında azalış gösterdi.

PERAKENDE FİYATLARINDA ARTIŞ SÜRDÜ
2011 yılı Mayıs ayında yüzde 5.92 olan yıllık perakende fiyat artış oranı, 2012 yılının aynı ayında bir önceki yıla göre yüzde 10.57 oldu. Yıllık ortalama artış oranı ise 2011 kasım ayından sonra girdiği artış eğilimini devam ettirerek 2012 mayıs ayında yüzde 8.28 olarak gerçekleşti. Toptan fiyat hareketlerini yansıtan ve 2012 Nisan ayında yüzde 0.33 oranında artan Toptan Eşya Fiyatları Endeksi mayıs ayında yüzde 0.08 oranında artış gösterdi.

Madenler ve Gıda maddeleri gruplarında yer alan ürünlerin yurtiçi ve yurt dışı borsalarına bağlı olarak kaydedilen fiyat artışları bu ayki genel indeks artısının ana nedenlerini oluşturdu.

Mayıs ayında, madenlerde yüzde 0.91, gıda maddelerinde yüzde 0.76 oranında artış kaydedilirken, işlenmemiş maddelerde yüzde -1,12, yakacak ve enerji maddelerinde yüzde -0,85, inşaat malzemelerinde yüzde -0,38, kimyevi maddelerde yüzde -0,30 oranında azalış izlendi. Mensucat grubunda ise mayıs ayında fiyat değişimi olmadı. Yıllık fiyat artış oranı, 2012 yılı Mayıs ayında bir önceki yıla göre yüzde 10.09, yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12.89 olarak gerçekleşti. ANKA

Enflasyondaki belirsizlik sürecek

İTO'nun değerlendirmesine göre, mayıs ayında Avro Bölgesi'ndeki finansal krizlerin devam etmesinin küresel ekonomiye yönelik belirsizlikleri tekrar artırdığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

“Dünyada bu gelişmeler sürerken ülkemizde kriz olasılığını düşük tutmak için sıkı para politikası uygulamalarına devam edilmiştir. Ancak nisan ayında yükselen reel kesim güven indeksinin mayıs ayında iyimserlik düzeyinin azalması, Tüketici eğilim ve güven indekslerindeki kısmi azalış, imalat sanayi kapasite kullanım oranlarında çok az da olsa gerilemeye işaret etmesi gelecek dönemde enflasyonu şekillendirecek kriterler olarak dikkat çekicidir. Ayrıca yurt dışı kaynaklı enerji, emtia ve madenler piyasalarında oluşabilecek fiyat hareketlerinin önümüzdeki dönemde de enflasyon üzerinde belirleyici rol oynamaya devam edebileceği düşünülmektedir”

NE OLMUŞTU?
30 Mayıs günü Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nda (SETA) ''Küresel Finans Krizi Sonrasında TCMB Para Politikası'' konulu bir sunum yapan Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Merkez Bankası'nın kendi tahmininde ise bu ay (mayıs) çok ciddi bir düşüş bekliyoruz. Tek haneye düşmesi çok büyük bir ihtimal. Hatta bu düşüş bu ay piyasa beklentilerinden bile daha fazla olabilir. O yüzden bizim odaklandığımız nokta haziran. Haziran'da tekrar bir hafif yükseliş olacak. Bu yükselişin hafif kalmasını sağlamaya çalışacağız ki yıl sonunda tekrar yüzde 6,5'a dönelim" açıklamasında bulunmuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı