Öne Çıkanlar can erik hasadı kurban bayramı besi sığırı yetiştiriciliği üretim kefir

Bu haber kez okundu.

İzmirli çiftçiler ürettiğini kayıt altına almada Türkiye lideri oldu
İzmirli çiftçiler, ürettikleri malı kayıt altına alma konusunda Türkiye lideri oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarım destekleriyle üretim miktarını ve kalitesini arttıran üreticiler, 2014 yılında Hal Kayıt Sistemi'ne bildirilen ürün miktarı açısından Türkiye birincisi oldu. Türkiye'de toplanan her 100 liralık verginin 11 liralık kısmını ödeyen ve vergi tahsilat oranlarında da ikinci sırada bulunan İzmir, yeni bir başarıya daha imza attı. Tarımda ülkenin önemli üretim merkezlerinden biri haline gelen İzmir ve ilçeleri, üretilenlerin kayıt altına alınması konusunda da ilk sıraya yerleşti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı rakamlara göre 2014 yılında Hal Kayıt Sistemi'ne bildirilen ürün miktarı açısından İzmir, Türkiye birincisi oldu. Yaklaşık 2,5 milyon tonun üzerindeki bildirim miktarıyla ilk sıradaki İzmir’i Antalya, Mersin ve Adana izledi.

İZMİRLİ ÜRETİCİ KANUNA UYUYOR

Tarım uzmanlarına göre bu sonuç, hem İzmir’in tarım üretimindeki gelişimini yansıtıyor hem de İzmirli üreticinin, ürününü pazarlarken kayıt dışı yollara başvurmadığının delili anlamına geliyor. Aynı zamanda kayıt altına alınan ürünler, üretim aşamasından itibaren kontrol altında tutulduğu için daha sağlıklı ve güvenilir şartlarda müşteriye ulaşıyor. 5957 Sayılı Hal Kanunu’na göre üreticiler, ürettikleri sebze ve meyveleri Hal Kayıt Sistemi'ne bildirerek il içi ya da dışı piyasaya sevkiyat yapıyor. Bu bildirimler sonucunda kayıt altına alınan ürünlerin cinsi, miktarı, değeri ve rüsum miktarı belirleniyor. Böylece hem üretildiği yer hem de ülke ekonomisindeki yeri sağlıklı bir şekilde belirlenmiş oluyor. Üreticiler Çiftçi Kayıt Sistemi'ne yönlendirilerek bilgilendirildiği ve kontrol altına alındığı için ürünleri de güvenle yenebiliyor. Hangi mevsimde ne üretileceği, ilaçlanması, kontrol edilmesi ve sağlıklı bir şekilde sunulması konularında üreticinin bilgi sahibi olması sağlanıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı 2014 yılı rakamları doğrultusunda Hal Kayıt Sistemi’ne girilen tarım ürünlerinin üretim yerlerine göre ilk beş il şöyle sıralanıyor:

1. İzmir 2.568.297.042 kg.
2. Antalya 2.543.047.671 kg.
3. Mersin 1.837.962.580 kg
4. Adana 1.830.458.359 kg
5. Manisa 940.518.086 kg

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi