Öne Çıkanlar Üretici çiftçi tarım eğitim Ergene havzası

Bu haber kez okundu.

İZTO en çok vergi ödeyen üyelerini ödüllendirdi
İzmir Ticaret Odası (İZTO), 2013 vergilendirme döneminde en çok vergi ödeyen üyelerini ödüllendirdi. İhsan Çınar, Ahmet Cengiz ve Ali Özkan, oda üyeleri arasında en fazla gelir vergi veren kişiler oldu. Kurumlar vergisinde ise Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş., Batıçim Batı Anadolu Çimento Sanayi A.Ş. ile Sun Chemical Matbaa Mürekkepleri ve Gereçleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ilk üç sırada yer aldı. "İzmir Şehri'ne Katkı Ödülü" ise işadamı Nail Özkardeş'e verildi. Törende 75 üyeye altın, 75 üyeye gümüş, 74 üyeye bronz madalya verilirken 424 üye özel ödülle, 649 üye takdirnameyle ödüllendirildi.

Törende konuşan İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, istihdam üzerindeki vergilerin fazla olmasından yakındı. İstihdamda vergi oranının yüzde 86 olduğunu belirten Demirtaş, “12 yıldır kesintisiz büyüdük. Milli gelir 10 bin doların üstüne çıktı. Gelir ve kurumlar vergisi oranlarında indirimler de yapıldı ama bu her şeyin mükemmel olduğunu göstermiyor. İstihdamın üzerindeki yükleri azaltın isteklerimiz hep karşılıksız. Yüzde 86 vergi oranı hala düşürülmüyor. Bunun hiçbir mantığı yok. Bu bir rekor. Böyle bir istihdam yüküyle işsizlik olacak, kayıtdışına elbette kaçış olacaktır. Vergisini ödeyenlere adil uyguluma olmalı.” dedi. Hükümetin açıkladığı Orta Vadeli Plan'da vergi tutarının 361 milyar liradan 401 milyar liraya çıkarıldığını kaydeden Demirtaş, "Vergi yüzde 10 daha fazla. Maliye Bakanı, 'Vergi artışı yok.' diyor. Ticaretin bu kadar artmadığı bir ortamda, vergi artışını nereden sağlayacaksınız? Bakalım bu bütçe nasıl denkleşecek ama kayıtdışıyla rekabetle bu bütçenin denkleşeceğini biliyoruz. Biz vergisine sadakatle Maliye'nin gözbebeğiyiz. Ülke genelindeki toplam tahsilatın yüzde 11’ini, tahakkuk eden 100 liranın 82'sini ödüyoruz.” diye konuştu.

‘TAŞERONLAŞMA KALKSIN'

Törene katılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise taşeronlaşmanın kaldırılması çağrısını tekrarladı. Son günlerde yaşanan maden kazalarına dikkat çeken Kocaoğlu, Türkiye'de istihdam politikalarının değiştirilmesini istedi. Türkiye'nin kendi nüfusuna yetecek kadar üretmediğini savunan Kocaoğlu, daha fazla ve kaliteli üretim için istihdam politikasının masaya yatırılmasını gerektiğini vurguladı. Ücrete dayalı sendikalaşma ve mevzuatta yeri olmayan taşeron sisteminin yanlış olduğunu savunan Başkan Kocaoğlu, "Bir mevzuatsızlığı uyguluyoruz. Bunun sonucunda işi sahiplenmeyen işçi, vahşi üretim geliyor. Taşeronlaşmaya karşı olmak zorundayız. Asgari ücret varsa, ekonomiyi götürecek azami ücret de konulmalı. İş ortamı rahatlasın. Maaşa değil ücrete, verimliliğe, kaliteli üretime doğru yolumuza devam edelim." diye konuştu.

İZTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak da Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı olan euro bölgesinde ekonomik durgunluğun hüküm sürdüğüne dikkat çekti. Ülke ekonomisinin de sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirten Akdurak, “Bütçe açığını kapatmak için alınacak önlemler, önümüzdeki dönemde daha tedbirli davranmamızı gerektiriyor. Yaşanan ekonomik gelişmeler, zamanın risklerimizi minimize etme ve ihtiyatlı davranma zamanı olduğuna işaret ediyor.” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı