Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi Gıda biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Japonlara yılda 35 bin ton zeytinyağı satıyoruz
Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Metin Ölken, Japon pazarına yılda 35 bin ton zeytinyağı ihraç edildiğini söyledi. Bu başarının son beş yılda sağlandığına dikkat çeken Ölken, bunun son örneğininse Olive Japon 2012 Uluslararası Zeytinyağı Yarışması’na panelist ve jüri üyesi olarak Türkiye’nin davet edilmesinin olduğunu kaydetti. Türk zeytinyağı sektörünün, geçen yıllarda sadece numune gönderimleriyle katıldığı uluslararası yarışmalara ilk kez panelist olarak davet almasının gurur verici bir gelişme olduğuna dikkat çeken Ölken, “Japonya, 2010 yılından itibaren ZZTK’nin, özellikle zeytinyağı ihracatı için hedef pazarları arasında yer alıyor. Fuar katılımları, tadım etkinlikleri, tanıtım seminerleri ve ticaret heyetleri ile yıllık 35 bin ton zeytinyağı ithal eden Japonya pazarından alınan payın arttırılmasını amaçlıyoruz. Japonya, ambalajlı zeytinyağı ihracatımızda da birinci sırada yer alıyor. Bu nedenlerden dolayı Japonya’yı zeytinyağımız için iyi bir pazar olarak görüyoruz.” dedi.

Türkiye’nin zeytinyağı ihracatında Japonya’nın payı 2007 yılında yüzde 5 iken 2011 yılı sonunda yüzde 16’ya ulaştığını ifade eden Ölken, son olarak mart ayında Japonya’da Foodex Gıda Fuarı kapsamında Türk Zeytinyağı Tanıtım ve Tadım Semineri düzenlediklerini, etkinliğe Japon gurmelerin büyük ilgi gösterdiğini vurguladı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı