Öne Çıkanlar çiftçi Üretici tarım mustafa kemal paşa new york borsası

Bu haber kez okundu.

Kaliteli incir için ilekleme önemli
Dünyada incir üretiminde ilk sırada yer alan Aydın’da incirde ilekleme başladı. Havaların yağışlı gitmesi incircileri de olumsuz etkiledi. Yağmur, ileklerden çıkan sineklerin yayılmasına engel olduğu için incirlerin sağlıklı döllenmesi sağlanamadı. Normal yıllarda iki kez ilekleme yapan üreticilerden, yağış alan yerlerde bu yıl üç kez yapması istendi.

Germencik İlçe Tarım Müdürlüğü ve Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü, ilekleme konusunda üreticileri uyardı. Son günlerde lokal olarak yağan yağmurlar sezona rastladığı için normalde ilekleme incir bahçelerinde iki kez yapılırken bu yıl ile üç kez yapılması istendi. Erbeyli İncir Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Bozkurt, ''Bu yıl yağışlar incirde ilekleme, yani incir ağaçlarına asılan erkek incirlerin sineklerinin yayılmasına engel oldu. Bu nedenle ilekleme üç kez yapılmalı.” dedi. İlek pazarlarını denetleyen Germencik Ziraat Odası Başkanı Mehmet Esen ise iyi ve kaliteli incir için ileklemenin çok önemli olduğunu söyledi. Üreticileri bu konuda daha duyarlı olmaya çağıran Esen, ilkelemelerin sağlıklı ve düzgün yapılmasının da kaliteye etki ettiğini söyledi.

Aydın’da erkek incir (ilek) fiyatları pazarda 1 ile 3 TL arasında satılıyor. Yağmurların geçmesiyle ilek fiyatlarında artış olması bekleniyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı