Öne Çıkanlar mikado kayısı lavanta yetiştiricilliği çit mazı fidanı dikimi Gıda ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

KARADENİZBİRLİK’ten ’sahte yağ’ uyarısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın açıkladığı son ’sahte ürünler’ listesinde Samsunlu bir firmanın olduğuna dikkat çeken KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Erarslan, "Taklit ve tağşiş ürünleriyle Samsun’a ve Samsunluya hakaret etmeye devam ediyorlar" dedi.

Genel merkezi Samsun’da bulunan Karadeniz Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (KARADENİZBİRLİK) Genel Müdürü Ünal Erarslan, "Taklit ve tağşiş üretime ağır cezalar verilmeli" ifadesini kullandı.

“Piyasa taklit ürün dolu”

Ünal Erarslan, son zamanlarda piyasaya ‘ayçiçeği yağı’ diye sunulan ambalajlarda; soya veya kanola, keten, aspir, palm gibi daha ucuz karışımların tespit edilmesinin son derece üzücü olduğunu vurgulayarak, halkın taklit üretimlere karşı çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

“Üreticiyi her daim koruyoruz”

KARADENİZBİRLİK’in yağlı tohum ekimini yaygınlaştırmak ve üreticisinden aldığı ürünleri fabrikalarında değerlendirmek amacıyla 1978 yılında Karadeniz Bölgesi’nde faaliyetine başladığını hatırlatan Ünal Erarslan, şunları söyledi:

"Birlik, bugün 24 bini aşan ortak sayısı ile İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde faaliyetlerini sürdürmektedir. Birliğimiz bir kooperatifler üst kuruluşudur. Üreticinin çıkarlarını serbest piyasa karşısında, dün olduğu gibi bugün de, her daim koruyup kollamıştır. Bu nedenle, son zamanlarda, yemeklik ayçiçeği yağlarında tespit edilen taklit ve tağşiş olaylarının artmasına dikkat çekmek istiyoruz. Bu durum ithalata bağımlı olan bitkisel yağ sektörünü sıkıntıya sokarak haksız rekabete neden olduğu gibi devletimizi de önemli ölçüde vergi geliri kaybına uğratmaktadır."

“Cezalar caydırıcı olmalı”

Ünal Erarslan, kayıt dışı ve merdiven altı üretimlerin, kurumların rekabet şartlarını zorlaştırdığını, hatta sektörden çıkmalarına dahi neden olduğunu vurgulayarak, devletten bu kişilere ağır cezalar vermesini beklediklerini dile getirdi. Erarslan, "Çünkü, denetimlerin yetersizliği ve cezaların caydırıcı olmaması, bu durumun çözüme kavuşturulmasını zorlaştırıyor" diye konuştu.

“Samsunlulara hakaret eden firma”

Taklit ve tağşiş konusunda her yıl sahteciler listesine giren Samsunlu firmaya dikkat çeken Erarslan, "Bu firma ne yazık ki halâ Samsun’da raflarda yerini alıyor ve tüketici tarafından satın alıyor. Bu yağın üretimi, satışı ve satın alınması her şeyden önce Samsun’a ve Samsunluya hakarettir" diye konuştu.

Tarım Bakanlığının amacı

KARADENİZBİRLİK Genel Müdürü Ünal Erarslan, açıklamalarının devamında şunları söyledi:

"Tarım Bakanlığı bu sahteciler listesini açıklarken, tüketicinin sağlığının ve menfaatinin korunması, sektörde haksız rekabetin önlenmesi, tüketiciler aracılığı ile firmalar üzerinde bir denetim mekanizması oluşturması, firmaların güvenilir gıda üretimine teşvik edilmesini amaçlanmaktadır. Maalesef tüketicinin bu firmalara verilmesi gereken en güzel cezayı vermesi gerekirken halâ satın alması büyük bir duyarsızlıktır.”

’Kooperatif Ürünüdür’ ibaresi

Erarslan şu bilgileri verdi: “Ürünlerimiz faaliyet bölgemizde yer alan Meray A.Ş./Merzifon fabrikamızda, yüzde 100 saf ve doğal olarak üretilmektedir. Kurulduğu günden beri, hammadde alımlarında gösterilen hassasiyet, işletme, imalat, dolum, muhafaza, taşıma, dağıtım aşamalarında gerekli kurallara titizlikle uyularak yapılmış, bu sayede bölge tüketicisinin güvenini kazanmış olan ayçiçeği yağımız, tüm kalite belgeleriyle beraber Helal Gıda sertifikası da alarak kalitesiyle diğerlerinden ayrılmış ve üzerinde yazan ’Kooperatif Ürünüdür’ ibaresi ile KARADENİZBİRLİK bölgemizin en çok tercih edilen markası olmuştur."

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı