Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması Gıda Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Karpuz fiyatları düşecek
 Bugün Türkiye genelinde yılda 3 milyon 800 ton ile 4 milyon tonluk bir karpuz üretimi yapıldığı bilgisini veren Yeter, bunun da yaklaşık dörtte birinin Adana'da üretildiğinin altını çizdi. Üretilen bu miktarın da yüzde 70'lik bir bölümünün 'turfanda' olarak tabir edilen; 'örtü altı üretim' şeklinde yapıldığını belirten Yeter, bu yılki karpuz ekim alanının, önceki yıllara göre düşüş gösterdiğini vurguladı. Yeter, "Her yıl yaklaşık 100 -120 bin dekar alanda karpuz ekilirken bu yıl ekim alanı yüzde 15
oranında gerileyerek, 90-100 bin dekara düştü. Fakat ekim alanındaki bu daralma üretimdeki verimliliği azaltmadı, çünkü kabak aşılı karpuz ekiminde birim alanından verimi yüksek üretim elde ediliyor ve bu sayede de üretim ekim alanındaki daralmayı gideriyor" dedi.
Her ne kadar ekim yapılan alanın daralmasına rağmen, karpuz üretim miktarının tonaj olarak yükseldiğini kaydeden Yeter, "Kabak aşılı karpuz üretiminin çiftçiye bir çok avantajı var. Toprak kaynaklı hastalıklara anaç dayanıklıdır. Zira 4 yıldan önce aynı yere karpuz ekilmezken, kabak aşılı karpuz her yıl ekilebiliyor. Güçlü tevek yapısı olduğundan verimi yüksek oluyor. Olumsuz yanı tam olgunlaşmadan hasat edildiğinde halk arasında; 'Kabak tadı geliyor' denilen hamlık hissine sahip olması. Yani hasat zamanı iyi tespit edilirse kabak aşılı mı, aşısız mı fark edilmez" diye konuştu.

Üretilen karpuz fiyatlarının şu anda yüksek olduğunu ifade eden Şahin Yeter, gerek iklim koşullarından etkilenmesi, gerekse turfanda olmasından dolayı şu anda karpuzun kilosunun 75 kuruş ile 1 TL arasında satışa sunulduğunu kaydetti. Yeter, söz konusu fiyatların da aynı zamanda da hasat dönemi olan haziran ayının ilk ve ikinci haftasında düşüş göstererek, olması gereken seviyeye geleceğini savundu.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı