Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı tarım bakan yardımcısı akif özkaldı palmiye ağacı ayçiçeği zararlıları

Bu haber kez okundu.

Kars’ın beyaz altını kaz tüyü keşfedildi, artık yurt dışına ihraç edilecek
Kars’ta Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) bünyesinde faaliyet yürüten Kafkas Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (KARSİAD) daveti üzerine şehre gelen yatırımcılar, kaz tüyünün Almanya’ya ihracatı için ön çalışma yaptı.

Kars denince ilk akla gelenin kaz olduğuna değinen KARSİAD Genel Sekreteri Cengiz Kaya, bölgenin ekonomik kalkınması için çalışmalar yaptıklarını ve kaz tüyünün altın değerinde olduğunu gördüklerini ve bu bağlamda girişimlerde bulunduklarını söyledi. Kaya, TUSKON aracılığı ile yürüttükleri çalışmalar neticesinde artık bu değerin Karslı bir işadamı olan ve TÜRK DAUTEX firma sorumlusu Tufan Güner sayesinde Almanya'ya ihraç edileceğini belirtti.

TÜRK DAUTEX firma sorumlusu Tufan Güler ise bölgedeki kazın kalitesini bildiğini ifade ederek, kazın tüyünün kalitesini ise sonradan fark ettiğini söyledi. Güler, “Bu bağlamda, Almanya’da bu alanda uzmanlaşan ROHDEX firması yetkilileri ile 6 ay çalışma yaptık. Bu 6 aylık çalışma sonucunda kaz tüyünü görmek üzere KARSİAD’ın daveti üzerine Kars’ımıza geldik. Biz kaz tüyüne beyaz altın diyoruz. Bölgemiz içinde bunu beyaz altına çevireceğiz. “dedi.

Öte yandan ilk adım atıldı ve Kars’ta Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile ortaklaşa toplantı yapıldı. Kars ve çevresinde bulunan 100’lerce kaz yetiştiricisi adına konuşan Akayakalı İbrahim Karaoğul, yürütülen çalışmadan kaz yetiştiricileri olarak memnuniyet duyduklarını ifade etti. Karaoğul, kazın sadece tüyünün değil, tüm organlarının değerli olduğunu belirterek, “Bu çalışmanın hayata geçmesiyle bizler kaz sayısını daha da artırmaya çalışacağız. Bu konuda tarım müdürlüklerine görev düşecek daha kaliteli üretiminin sağlanması için araştırma yapmaları gerekecek, bizler üzerimize düşeni yapacağız.” şeklinde konuştu.

Diğer taraftan kaz tüyünün, Avrupa’da çok kıymetli ve giyim sektöründe kullanıldığını hatırlatan Almanya’dan gelen işadamı Ernst Langer ise kaz tüyünün aşırı soğuklara karşı önemli bir koruyucu olduğunu kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı