Öne Çıkanlar çiftçi jakaranda ağacı vairo badem çeşidi Antep fıstığı interfresh fuar

Bu haber kez okundu.

Kayısıda ihracat rekoru kırıldı
Dünya yaş kayısı ihtiyacının yüzde 20'sini, kuru kayısı ihtiyacının ise yüzde 80'ini karşılayan Malatya'da son 1 yılda 113 bin ton kayısı ihracatı gerçekleştirilerek cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı.

AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, kayısı ihracatının her yıl ağustos ayında başladığını ve ertesi yıl temmuz ayı sonuna kadar devam ettiğini belirtti. Malatya’dan 100’den fazla firmanın 130’a yakın ülkeye ihracat yaptığını anlatan Şahin, en fazla ihracatın ABD, Rusya ve Orta Avrupa ülkelerine gerçekleştirildiğini ifade etti. Geçtiğimiz ağustos ayı başından bu yana geçen 1 yılda 113 bin ton dış satış gerçekleştirilerek cumhuriyet tarihinin kayısı ihracat rekoru kırıldığını vurgulayan Şahin, “1 Ağustos 2012 ile 31 Temmuz 2013 tarihlerini kapsayan sezonda kayısı ihracatı cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamına ulaşıldı. Bu dönemde ortalama 113 bin ton kayısı ihracatı gerçekleştirilmiştir. Kayısı ihracatımızın (en yüksek kalite ve en düşük kalite) ortalama 2,04 dolardan ihraç edilmiştir. Bundan önce en yüksek kayısı ihracatımız 2006 yılında 110 bin 972 ton olarak gerçekleştirilmişti. Fakat bu dönemde kayısımız 1,75 dolardan ihraç edilmişti.” dedi.

Milletvekili Şahin, Malatya Belediyesi’nin iştirakleri arasında yer alan Esenlik Şirketi tarafından kurulması planlanan Kayısı Entegre Tesisi’nin şehir için önemli bir adım olduğunu kaydetti. Şahin, şunları söyledi: “Malatya’nın kalkınmasında birinci derecede öneme sahip olan kayısı birçok alanda yapılacak yatırımlara da ciddi bir alt yapı oluşturmaktadır. Yıllardan beri dünya kayısı ihracatının büyük bir bölümünü karşılamaya devam eden ilimizde kayısımızın endüstriyel ürün ve farklı ürün çeşitleri ile piyasaya sürülmesi için ciddi ar-ge çalışmaları devam etmektedir. Özellikle Malatya Belediye’sinin Esenlik Şirketi aracılığıyla kurmayı düşündüğü Kayısı Entegre Tesisi Malatya ve kayısı üreticilerimizin geleceğini aydınlatacaktır. Yapılan bu çalışma 50 bin kayısı üreticisinin geleceği ve Malatya'ya katma değer sağlaması açısından da son derece isabetli bir çalışmadır. AK Parti iktidarlarıyla birlikte Malatyalı çiftçilerimizin dondan zarar görmesinden dolayı hükümetimizin yapmış olduğu destek ve özellikle kayısı çiçeğinin sigorta kapsamına alınması gibi yapmış olduğumuz çalışmaların süreç içerisinde ilimizdeki ekonomik ve sosyal dengeye ciddi katkıları olduğunu görmekteyiz. Yapmış olduğumuz bu çalışmaların kayısı ihracatına olumlu bir şekilde yansıması öncelikle çiftçilerimizi ve ihracatçılarımızı memnun etmektedir.”Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,