Öne Çıkanlar palmiye yetiştiriciliği ayçiçeği zararlıları ceviz bahçesi makam aracı lavanta

Bu haber kez okundu.

Kazakistan Merkez Bankası 2015 ekonomik politikasını belirledi
Orta Asya’nın lokomotif ülkesi Kazakistan, 2015 ekonomi politikasını belirledi. Kazakistan Merkez Bankası tarafından yayınlanan "2015 ekonomi" raporunda bu yıl uluslararası piyasada yaşanan olumsuzluklara vurgu yapıldı.

Yeni yol haritasında ülkenin ekonomide rekabet gücünün arttırılması, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemesi, makro ekonomik istikrarın sürdürülmesi, finansal sistemi ve bankacılık sektörünün güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Bu yıl yaşanan petrol fiyatlarındaki düşüşün ve dalgalı kur sisteminin ülke ekonomisine baskı yaptığı belirtildi.

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan kriz ve sonrasında ABD ile AB ülkeleri tarafından Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımların Kazakistan ekonomisini olumsuz etkilendiği vurgulandı. Ülke ekonomisinin 2014 yılında yüzde 4.2 oranında büyümesinin beklendiği kayd edildi. 2014 yılının ilk 8 ayında ülkenin dış ticaret hacminin 2013 yılının aynı dönemine göre yüzde 8,3 oranında azaldığı ifade edildi.

Gayri Safi Yurt İçi Hasılasının (GSYH) yüzde 25’i petrol olan ülkede bakır, kömür ve alüminyum ihracatında da düşüş olduğuna vurgu yapılırken, bunun dünya piyasalarındaki düşüşten kaynaklandığı açıklandı.

GELECEK YIL EKONOMİDE RİSK VAR

Yeni yılda özellikle Rusya’ya uygulanan ekonomik yaptırımların devam etmesi durumunda, Kazakistan ekonomisinin zarar göreceği belirtildi. Merkez Bankası, 2015 yılında ülkede sosyal ve ekonomik istikrarı sağlamak için dış faktörlerin etkisinin azaltılması ve hafifletilmesi için uygulanacak program ile olası riskleri asgari seviyede tutmayı amaçlıyor.


Kazakistan Merkez Bankası, 2015 yılı için yüzde 4-5 reel büyümeyi hedefliyor. Küçük ve orta ölçekli işletmeler ve bankacılık sektörünün rehabilitasyonu için ek imtiyazlı kredi üzerinde durulacağı kaydedildi. Açıklanan yeni yol haritasında ekonomide daha yapısal reformlar üzerinde durulurken; ulaşım, enerji, sanayi ve sosyal altyapı işletmelerinin geliştirilmesi yoluyla ekonominin yapısının iyileştirilmesi gelecekteki sürdürülebilir büyüme için temel teşkil edecek.

Ülke ekonomisinin öncelikli sektörlerde imalat sanayinin gelişmesine yönelik ikinci beş yıllık sanayi ve yenilikçi kalkınma projeleri üzerinde durulacağının altı çizilen yeni ekonomik yol haritasında dolar-kredi borç yükünü azaltmak ve KOBİ’lerin ticari faaliyetlerini arttırmak için uluslararası finans kuruluşlarından kredi almaya devam edileceği ifade edildi.

Tespit edilmiş petrol rezervleriyle dünya sıralamasında ilk 15 ülke arasında bulunan Kazakistan'ın, ABD
Dışişleri Bakanlığı Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre, 30 milyar varil petrolle dünya petrolünün yüzde 2'sine sahip olduğu ifade ediliyor. Bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu güne kadar petrol üretimini 3 kat arttıran Kazakistan, 2013'de günlük 1,6 milyon varil petrol üretirken bu rakamın, 2014 yılı sonunda 83 milyon ton olması bekleniyor. 2013 yılında yüzde 6 oranında büyüyen Kazakistan, GSYİH’si 217 milyar dolara; kişi başı milli geliri ise 12 bin 800 dolara ulaşmıştı. Ülkede 2013 yılında sanayi üretiminde yüzde 2,3 oranında artış kaydedilmiş, işsizlik oranı yüzde 5,2 seviyesine ulaşmıştı. 2013 yılında Kazakistan’ın toplam dış borcu 2012’ye göre yüzde 8 artarak 148 milyar dolara ulaşmış; Merkez Bankası ve Ulusal Refah Fonu Samruk Kazına’da biriktirilen döviz ve altın rezervlerinin toplam tutarı 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 10,7 artış göstererek 95,2 milyar dolara yükselmişti.

Öte yandan ekonomi profesörlerinden Magbat Spanov daha önce yaptığı açıklamada Kazakistan’ın, Rus ekonomisinde kaynaklanan krizi atlatması için ülkenin Dünya Ticaret Örgütü’ne katılmasının krizin aşılması adına büyük rol oynayacağını söylemiş, kriz nedeniyle, Kazakistan’da ödemeler dengesinde sorunlar yaşanabileceğine dikkat çekmişti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,