Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

Keçi Gübresinden Ürettiği Elektrikle İki Köyü Aydınlatacak
Agropark Tarım Enerji Çiftliği sahibi Alp Aslan, genelde eti, sütü veya yünü için yapılan keçi besiciliğine, bir yeni amaç daha ekledi. Bakanlığın 'özel' izni ile Avustralya'dan 'özel cins' keçi getiren Aslan, özel olarak inşa ettiği çiftlik sayesinde, bire üç verim alacak, Projenin ayrıntılarını Cihan'a anlatan Alp Aslan, Tarım Bakanı Mehdi Eker'in de imzasının bulunduğu özel izinle Avustralya'dan Saanen cinsi 90 keçi, 7 teke getirdiğini söyledi. Safkan bu keçiler, yılda iki defa ikiz doğurmalarıyla meşhur.

Keçileri getirebilmek için 1, 5 yıl boyunca girişimlerde bulunduklarını aktaran Aslan, bu arada projeye inanıp, güvenen Bankaysa'nın verdiği kredinin de önlerini açtığını vurguladı. Bankaysa kredisiyle birlikte toplam yatırımlarının 1 milyon 700 bin lirayı bulduğunu ifade eden Agropark'ın sahibi, çiftliği diğerlerinden ayırt eden en önemli özelliğinin, elektrik üretebilmesi olduğunu belirtti. Bunun için 500 bin liralık 4 elektrik reaktörü aldıklarını söyleyen Aslan, bu sayede atık olarak kendilerini uğraştıracak gübreyi de en iyi şekilde değerlendirmiş olacaklarını kaydederek, şöyle konuştu:
"Hükümet politikalarında yenilenebilir enerji ve tarımın entegre edildiğini öğrendik. Biyokütleyle enerji elde edilince tarım ve hayvancılık üzerindeki maliyet baskısının kalktığını gördük. Elit hayvancılığa dayalı üretim modeli oluşturduk. Burada keçilerin gübresini elektrik reaktörlerine atınca hava gazını biyokütleyle entegre ettiğimizde müthiş bir enerji ortaya çıkıyor. Bu elektriğe dönüşüyor. Çiftliğimizde et ve süt üretirken aynı zamanda elde ettiğimiz elektriği satacağız. 34 bin 500 volt trafoda toplayacağımız elektriği 3 bin 500 km uzakta dağıtım şebekelerine aktaracağız. " 

 
Çiftlikteki sistemin 500 kilovat elektrik elde edebileceğini kaydeden Agropark Tarım Çiftliği sahibi Alp Aslan, hayvan sayısının 2 bin 500 keçiye ulaşmasıyla iki köyü aydınlatabilecek elektrik üretebileceklerini söyledi. Yenilenebilir Enerji Kanunu'nda biyokütleden elde edilen elektriğe devletin 10 yıl boyunca alım garantisi verdiğini aktaran Aslan, elektriği 13, 50 dolar/cente satacaklarını kaydetti. Aslan, "Bu proje Kırsal Kalkınma Modelidir. İlk etapta 115 kişiye doğrudan istihdam sağlanabilir. Aynı zamanda keçi ıslahı da yapacağız. Böylelikle verimi çok yüksek keçiler de çoğalacak. " diye konuştu. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı