Öne Çıkanlar fakıbaba e-fidancim üretim ceviz bahçesi meyve ağacı budama

Bu haber kez okundu.

Keçi Yetiştiricilerine Haksız Teşvik Davası
İzmir(dha)-İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yeştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Özer Türer, yönetim kurulu üyeleri ve birlik üyesi bazı besiciler hakkında, haksız teşvik aldıkları iddiasıyla 5 ile 10 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Bergama'dan bir yetiştiricinin ve Birlik Başkan vekili Mustafa Çakır'ın şikayetçi olması üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Teşkilatlanma ve Destekleme Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen kontrolör tarafından rapor hazırlandı. Savcı da bu rapora dayanarak iddianame hazırladı, ağır ceza mahkemesinde dava açtı.

İzmir İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği'nin 2005 yılından itibaren bütün genel kurul toplantılarını, hesap defterlerini ve üyelik kayıtlarını inceleyen kontrolörün hazırladığı rapordan alıntılar yaparak 30 sayfalık iddianame hazırlayan Cumhuriyet Savcısı, birlik yöneticilerinin, devlet tarafından yetiştiricilere ödenen ücretlerden haksız kesintiler yaptıklarını, mükerrer ödemeler aldıklarını, üye olmayanları üye gibi göstererek, devletten destek pirimi aldıklarını iddia etti.

MERKEZDEN TAŞINDI

İddianamede, Birliğin İzmir merkezli olmasına rağmen Seferihisar'a taşındığını, bu yolla Bergama, Çeşme, Menderes, Kınık, Ödemiş, Dikili, Aliağa, Menemen, Tire, Kiraz ve Torbalı ilçelerindeki üye yetiştiricilerin genel kurul toplantılarına katılamayacak şekilde mağdur edildiği de ileri sürüldü. Birlik yönetiminin değişik yıllarda, devlet tarafından yetiştirciyi teşvik etmek amacıyla yapılan destek ödemelerinden, haksız olarak, 1009 yetiştiriciye küpe, hizmet ve güçlendirme ödemesi yaptıkları ididasıyla devletten 814 bin TL destek ödemesi aldıkları ve bir kısmını üyelere verdiklerini ve geri kalan 452 bin TL'sini birlik hesabına aktardıkları iddia edildi. Ayrıca küpeleme masrafı olarak devletin verdiği desteğin haricinden üreticilerden, çoğunluğu makbuzsuz olarak ve belirlenemeyen miktarda, 'küpeleme parası' toplandığının da tespit edildiği belirtildi. Koşulları uymayan kişilerin de Birliğe üyelikleri yapılarak, devletten destek pirimi almalarının sağlandığı da önesürüldü.

10 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Cumhuriyet Savcısı, Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdiği iddianamenin sonunda, İzmir İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Özer Türer ve 6 yönetim kurulu üyesinin de aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında 'Dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanmak' suçlarından 5 ile 10 yıl arasında değişen hapis cezaları istedi. Savcı, ayrıca Birlik yöneticilerinden, yetiştiricileri uğrattıkları zararların da yasal faiziyle birlikte tahsil edilmesini istedi. Davaya henüz başlanmadı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi