Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi besi sığırı yetiştiriciliği bekir pakdemirli makam aracı meyve ağacı budama

Bu haber kez okundu.

Kılıçdaroğlu: Çiftçilerin yüzde 65’i geçinemiyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tarımın çöktüğünü ifade ederek, çiftçilerin yüzde 65'inin geçinemediğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Çiftçi ne yapıyor? Sonunda toprağını ekmemeye karar veriyor. Geçinemiyorum diyor. Yüzde 65 arkadaşlar oran. Ürettiği ürünün karşılığını alamadığı için geçinemeyen çiftçi oranı yüzde 65. Yüzde 88’i temel harcamaları yaptıktan sonra elimde hiçbir şey kalmıyor diyor.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 8. Türkiye Ziraat Mühendisliği Teknik Kongresine katıldı. Tarım konusunda gök kubbe altında söylenmedik hiçbir şey kalmadığını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Bilim insanları yazıyorlar, çiziyorlar, kitapları basıyorlar, önümüze koyuyorlar, planlamalar var. Planlama örgütleri çalışıyor, sivil toplum örgütleri, meslek kuruluşları çalışıyor. Aslında bu gök kubbede tarım konusunda söylenmedik hiçbir şey yok. Her şey söylendi. Her şey söylendi de soru şu; nasıl oluyor da Konya’dan küçük bir ülke 117 milyar dolarlık ihracat yapar, Türkiye 17 milyar dolarda kalır. Neden? Neyimiz eksik? Hangi gerekçeyle biz Hollanda’nın gerisinde kalıyoruz? Hangi gerekçeyle biz canlı hayvan ithal ediyoruz? Asıl üzerinde durulması gereken nokta bu. Bu sorunun üzerinde durmuyoruz. Devletin akılla yönetilmesi gerektiği üzerinde durmuyoruz. Siyasal partilerin elbette ki farklı görüşleri olabilir, farklı çerçeveler çizebilirler. Topluma farklı projelerle gelebilirler. Ama hepsinin bir ortak paydasının olması lazım. Bir ortak payda üzerinde biz cumhuriyeti inşa etmek zorundayız. Cumhuriyeti kuranlar ilk el attıkları alan tarımdır. Önce aşar vergisini kaldırdılar, çiftçiyi ezilmekten kurtardılar. Tek gelir kaynağı vardı devletin tarım. Başka bir kaynak yoktu, sanayi yoktu. Ama o tarım sanayiye kaynaklık yaptı. Onlarca, yüzlerce fabrika kuruldu. Ülke demirağlarla örüldü. Alınan her kaynak yerinde akılcı olarak kullanıldı.”

"MAZOTUN 2 LİRAYA İNDİRİLMESİ LAZIM"

‘Bir çiftçi ne zaman üretir?’ diye soran Kılıçdaroğlu, ardından şunları söyledi:

"Girdi fiyatıyla ürün fiyatı arasında pozitif bir denge olursa, kendisine bir şeyler kalırsa o zaman ekmeye devam eder. Dünyanın pahalı mazotunu veriyorsunuz. Çiftçiye sattığımız mazotta dünya birincisiyiz değerli arkadaşlarım dünya birincisi. İlaçta, suda, hemen hemen her alanda. Niçin eksin, neden eksin? Az önce ithalat, ihracat rakamları verildi, başka konularda gündeme getirildi. Mazotun 2 liraya indirilmesi lazım. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçiye verdiğimiz bir söz var. Mazotu senin için 2 liraya indireceğiz. Biz bunu söylediğimizde bize ısrarla kaynağı nereden bulacaksınız diye soruyorlardı. Nereden bulacaksınız parayı diye soruyorlardı. Sen yatlara, ÖTV’siz, KDV’siz mazot verirken kimse kaynak soruyor mu? Hayır. Çiftçiye verirken niye kaynak soruyorsunuz? Siz kendinize kaçak saray yaparken kaynağı nereden buldunuz diye kimse sormuyor. Ama çiftçiye gelince soruyorsunuz. Çiftçinin günahı ne? Tek günahı var çiftçinin üretiyor, alın teri döküyor, bizi besliyor, geleceğimizin güvencesi. Şimdi onu yok etmeye çalışıyoruz.”

"EN BÜYÜK EKONOMİLER İÇİNDE 19., YAŞAM GÖSTERGESİNDE 69. SIRADAYIZ"

Yaşam göstergelerine Türkiye’nin 69. sırada olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, “Neden? Dünyanın en büyük ilk 20 ekonomisinden birisiyiz 19. sıradayız. Ama yaşam göstergelerimiz Birleşmiş Milletlerin verilerine baktığımız zaman 69. sıradayız. O zaman hepimize düşen bir görev var. Görev hepimize düşmekle beraber bu ülkenin aydınlarına en büyük görev düşüyor aslında. Aydınların sorumluluğu çok önemlidir. Çünkü sokaktaki sade yurttaşımız uzun vadeli düşünmez. Bir aydın kadar ekonomiyi de, siyaseti de irdelemeyebilir. Ona zamanı da olmayabilir, kapasitesi de olmayabilir, eğitimi de ona müsait olmayabilir. Ama aydınların sorumluluğu çok ağırdır. Eğer bir ülke bu konuma düşüyorsa sorun birazda aydınlarından kaynaklanıyor. Tabi aydın dediğimiz el, etek öpen aydınlardan kastetmiyorum onlara aydın denmez. Onlar yurttaş olmanın bilincine hala varmış değiller. Onlar kendilerini hala gücün kulu olarak görüyorlar. İkisinin arasında dünya kadar fark var. Benim onlara sözüm yok. Onun okumuşluğu da onu aydın kılmaz. Aydın ülkesini geleceğe, çağdaş uygarlığa taşıyan kişidir. Bu konuda azim içinde çaba gösteren kişidir. İster tarımda, ister sanayide, ister tıpta, ister sanatta, hayatın her alanında aydınlara büyük görev düşüyor." şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi