Öne Çıkanlar Gıda teknoloji çiftçi biber yarışması Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Kiralanan meralarda 15 bin büyükbaş hayvan yetişecek
 Malatya'da mera kiralayan Aksüt A.Ş. tarafından toplam 20 milyon TL tutarındaki hayvancılık projesinin temel atma töreni yapıldı. Firma, işletmesinde 3 bin büyükbaş hayvan kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. Aksüt A.Ş. tarafından Akçadağ ilçesi Gölpınar Yolu üzerinde kiralanan merada hayvancılık tesislerinin temel atma törenine Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Akçadağ Belediye Başkanı İbrahim Koşar, Tarım İl Müdürü Hamit Aygül ile kalabalık bir topluluk katıldı.

Törende konuşan Aksüt A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Elbeyoğlu, "20 milyon TL tutarında bölgenin en büyük tesisinin temelini atıyoruz. Hedefimiz burada bin 200 anaç büyükbaş hayvanla başlayarak 3 binlik bir sürü oluşturmaktır. Kaba yem ihtiyacımızın yarısını da kendi tarım arazimizde karşılayarak, 3 binlik bir sürüyü beslemeyi amaçlıyoruz. Tamamen kültür ırkına dayalı bir hayvancılık yapmayı düşünüyoruz. Hayvanlarımızı tamamen ithal edeceğiz.4 bin 500 dönümlük arazi bize kiralandı. Araziyi ihaleye

katılarak kazandık. Buraya ihale sonucunda kiraladık. Burada hayvancılık ve tarım olarak 2 işletmemiz olacak. Yaklaşık 70 kişiyi istihdam edeceğiz. Ancak bölgemizde sözleşmeli olarak yem yetiştiriciliğinde çalışacak olanlar hariçtir" dedi.

Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, "Malatya'mızda geçen yıl başlattığımız bu yılda devam ettirdiğimiz toplam 25 bin dekar civarındaki meralarımızda 13 tane firma yatırım yapmak için şuanda yatırımlarını sürdürmektedir. Eğer bu işletmelerin hepsi tamamen faaliyete geçerse, Malatya'da 3 yıl içerisinde 15 bin ile 20 bin arasında damızlık sığırcılık işletmesi kurulmuş olacak. 13 firmadan toplam bin kişi, dolaylı olarak ta 5 bin kişiye istihdam sağlanacak" diye konuştu.

Akçadağ Belediye Başkanı İbrahim Koşar, "Üretim olmayan meraların üretim verir hale getirilmesi önemli. Meralar ihale sonucu kiraya verildi. Bunun istismar edilmesi doğru değil" dedi.

Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, aynı zamanda Mera Komisyon Başkanlığını da yürüttüğünü belirterek, "Kamuoyunda bilgi yetersizliğinden dolayı zaman zaman tartışmalar yapılıyor. Biz kullanılmayan, ihtiyaç fazlası olan meralarımızı, yine mera olarak kullanılmak üzere kiraya veriyoruz. Her 5 yılda bir meraların konumu gözden geçirilecek. Kiraya verdiğimiz meraların hepsi ihtiyaç fazlası. Vasfını kaybetmiş olan meraları tekrar aslına döndürecekler" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından tesisin temeli atıldı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı