Öne Çıkanlar manisa fındık mehmet aydın destekleme sel madurları

Bu haber kez okundu.

Kırmızı et üretimi azaldı
Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde toplam kırmızı et üretimi, 184 bin 975 ton olarak tahmin edildi. Toplam kırmızı et üretimi Kurban Bayramı'nın gerçekleştiği bir önceki döneme göre yüzde 49,8 oranında;, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11,3 oranında azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2014 yılı Ocak – Mart dönemini kapsayan ‘kırmızı et üretimi’, Mart ayına ilişkin ‘kümes hayvancılığı üretimi’ ile ‘süt ve süt ürünleri üretimi’ verilerini paylaştı. Buna göre yılın ilk çeyreğinde sığır eti üretimi 163 bin 913 ton olarak tahmin edildi. Sığır eti üretimi bir önceki döneme göre yüzde 49,3 oranında; bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,3 oranında azaldı. Koyun eti üretimi 17 bin 370 ton olarak tahmin edildi. Koyun eti üretimi bir önceki döneme göre yüzde 49,9 oranında azalırken, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12,8 oranında azaldı.

PEYNİR ÇEŞİTLERİ ARTTI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 arttı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 4,4 azalış, inek peyniri üretimi yüzde 1,6 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 2,1 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre Mart ayında yoğurt üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,6 artış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış gösterdi. Takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarı Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 3,0 azalış, inek peyniri üretimi yüzde 5,5 artış, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise yüzde 22,9 artış kaydetti. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; yoğurt üretimi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,6 artış, ayran üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,5 arttı. Mart ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı yüzde 3,49, protein oranı ise yüzde 3,20 olarak tespit edildi.

YUMURTA ÜRETİMİ AZALDI

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki aya göre yüzde 0,2 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen tavuk sayısı bir önceki aya göre %3 artarken tavuk eti üretimi ise yüzde 0,2 azaldı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen hindi sayısı bir önceki aya göre %0,3 artarken hindi eti üretimi ise yüzde 6,8 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış yumurta üretim miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7,6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen tavuk sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6 artarken tavuk eti üretimi ise yüzde 10 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; kesilen hindi sayısı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20,6 artarken hindi eti üretimi ise yüzde 44,3 arttı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı