Öne Çıkanlar new york borsası çiftlik bank çiftçi tarım tarım ve orman bakan yardımcısı

Bu haber kez okundu.

Kırmızı et üretimi yüzde 50 düştü
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kars İl Müdürlüğü, 2014 ilk çeyreğinde bir önceki döneme oranla kırmızı et üretiminin yüzde 50 azaldığını açıkladı.

Türkiye'de büyük baş hayvancılığın merkezi olarak gösterilen Kars'ta 2014'ün ilk çeyreğinde tahmin edilen 184 bin 975 ton kırmızı et üretimi gerçekleşmedi. TÜİK Kars İl Müdürlüğünün yaptığı açıklamada, 2014'ün ilk çeyreğinde toplam kırmızı et üretiminin kurban bayramının gerçekleştiği bir önceki döneme göre yüzde 50 oranında azaldığı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 11,3 oranında azaldığı bildirildi.

Koyun eti üretiminin ise 2014'ün ilk çeyreğinde 17 bin 370 ton olarak tahmin edildiği ancak koyun eti üretiminin de bir önceki döneme göre yüzde 50 oranında azaldığı ve bir önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 12,8 oranında azaldığı iletildi.

SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ ÜRETİMİ ARTTI

TÜİK İl Müdürlüğü, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplanan inek sütü miktarının ise Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 2,2 arttığını da açıkladı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış seriye göre; ticari süt işletmeleri tarafından üretilen içme sütü miktarının 2014 Mart'ında bir önceki aya göre yüzde 4,4 azaldığı, inek peyniri üretiminin yüzde 1,6 artığı, koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitlerinin ise yüzde 2,1 artış gösterdiği yanı sıra yoğurt üretiminin bir önceki aya göre yüzde 0,6 artış, ayran üretimi ise bir önceki aya göre yüzde 0,8 artış gösterdiği kaydedildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı