Öne Çıkanlar Gıda fakıbaba trakya aa salgın

Bu haber kez okundu.

Kırsal Kalkınma İzleme Komitesi Oluşturuldu
Kırsal Kalkınma Programı ve desteklerine yönelik ilgili kurum ve kuruluşları, gerçek kişileri, özel hukuk tüzel kişileri ve sivil toplum kuruluşlarını “izleme, değerlendirme süreçlerine katkı ve katılımlarını sağlamak üzere” Kırsal Kalkınma İzleme Komitesi oluşturuldu.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Programı İzleme Komitesinin Teşekkülü Ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmelik, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, gerçek kişiler, özel hukuk tüzel kişileri ve sivil toplum kuruluşlarının Kırsal Kalkınma Programı ve destekleri ile ilgili izleme, değerlendirme süreçlerine katkı ve katılımlarını sağlamak üzere İzleme Komitesinin teşekkülü ile çalışma usul ve esaslarını belirlemeyi amaçlıyor. Yönetmelik, Kırsal Kalkınma Programı İzleme Komitesi’nin teşekkülü ile çalışma usul ve esaslarını kapsıyor.

-KIRSAL KALKINMA KOMİTESİ ÜYELERİNİN BELİRLENMESİ-

Kırsal Kalkınma Komitesi’nde yer alan kamu ve sivil toplum kuruluşları tarafından bir asil ve bir yedek üyelik için adaylar Yönetim Otoritesine teklif edilecek. Komite, teklif edilen asil ve yedek üyeleri kapsayacak şekilde Müsteşar onayı ile oluşturulacak. Üyelikten çekilme talepleri doğrultusunda, üyeliklerine ilişkin görev ve sorumluluklarını bir yıldan fazla süreyle yerine getirmemeleri veya kasten işledikleri bir suçtan dolayı hüküm giymeleri durumunda, ölüm ya da haklarında kısıtlama kararı verilmesi durumlarında, asil ve yedek üyelerin yerine geçecek yeni üyeler belirlenecek.

-GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI MÜSTEŞARI KOMİTENİN BAŞKANI OLACAK-

Komitenin Başkanı, Bakanlık Müsteşarı olacak. Komitenin Başkan Yardımcısı Komite üyeleri içerisinden doğrudan Müsteşar onayı ile belirlenecek. Komite Başkanı Kurumda bir görev alamayacak. Başkan ve Komite üyelerinin her biri eşit oy hakkına sahip bulunacak. Kurum Başkanı, Komisyon ve Yönetim Otoritesi temsilcileri Komite çalışmalarına oy hakkı olmadan katılabilecek. Komite asil veya yedek üyelerinin, bağlı bulundukları kamu ve sivil toplum kuruluşları tarafından değiştirilmesinin söz konusu olması durumunda, toplantı tarihinden en geç yirmi beş iş günü öncesinde yeni üye teklifi Yönetim Otoritesine bildirilecek.

-KOMİTE, KATILIM ÖNCESİ YARDIM ARACI İZLEME KOMİTESİNE RAPOR VERECEK-

Komite, programın belirlenen strateji, amaç ve hedeflerine ulaşılmasının temini amacıyla uygulamaların etkinliği ve kalitesini sağlayacak. Katılım Öncesi Yardım Aracı İzleme Komitesine rapor verecek. Katılım Öncesi Yardım Aracı İzleme Komitesi’ne program uygulamalarının iyileştirilmesi amacıyla, öncelik eksenleri ve tedbir veya faaliyetler bazında Program’ın uygulanmasında ulaşılan sonuçlar ve mali göstergeler de dahil, kaydedilen ilerleme, denetim otoritesi, ulusal yetkilendirme görevlisi veya yetkili akreditasyon görevlisinin gündeme getirdiği, yönetim ve kontrol sisteminin işleyişine ilişkin hususlar konusunda bilgi verecek.

-4 AY İÇİNDE GÖRÜŞ OLUŞTURACAK-

Komite, Programın Komisyon tarafından onaylanma kararının ardından 4 ay içerisinde proje ve faaliyet başvuru şartları, seçim ve değerlendirme kriterlerinin Program hedeflerine uygunluğunu inceleyecek ve görüş oluşturacak. Program içerisinde yer alan tedbirler ve alt tedbirler için belirlenen hedeflere ulaşılması ve söz konusu tedbirler ve alt tedbirlere tahsis edilen kaynakların kullanımındaki ilerleme başta olmak üzere, programın sonuçlarını göstergeler düzeyinde inceleyecek ve görüş oluşturacak.

-KOMİTENİN ÇALIŞMA DİLİ TÜRKÇE OLACAK-

Komite toplantıları, yılda en az iki kez olmak üzere Başkanın daveti ile önceden belirlenen yerde yapılacak. Komitenin çalışma dili Türkçe olacak. Komite çalışmalarında gerekli görüldüğünde simültane çeviri ve belgelerin çevirisinin yapılması sağlanacak.
Başkan gerekli gördüğü takdirde kendi yetkisi dahilinde veya Komite üyelerinin teklifi üzerine kamu kurumlarından temsilcileri veya diğer yerli ve yabancı uzmanları çalışmalarda yer almaları için davet edebilecek. Uzmanların bilginin gizliliği ve tarafsızlığı ilkesini gözetmeleri zorunludur ve söz konusu uzmanlar tarafsızlık ve gizlilik ilkesi kurallarına riayet edeceklerine dair bir bildirim imzalayacak.


ANKA Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı